De buitengrens van de voorpostenstrook liep van de inundatiekom I aanvankelijk in noordelijke richting en sneed de spoorlijn naar Arnhem 1500 m ten O. van station Klomp. Zij liep vervolgens met een boog om Ederveen langs Wolfshaar (waar zij de Slaperdijk en de kunstweg Klomp-Renswoude sneed) naar het N.W. over de voorm. Schans aan de Groeperkade naar Scherpenzeel (dat geheel achter de buitengrens viel) en liep door de inundatiekom IV naar de Roffelaarskade bij De Morgen, waar zij aansloot bij de voorposten van 1-21 R.I. (van VIII Div.). In de vakken van 10 R.I. (rechts) en 22 R.I. (midden) hadden de voorposten een weerstandbiedende taak. In het vak van 15 R.I. (links) kon in verband met de breedte van de inundatie met waarschuwende voorposten worden volstaan. Voor de voorposten van 10 R.I. bevond zich een railversperring. In het vak van 22 R.I. was een antitankgracht aangelegd van de Slaperdijk naar de Lunte- rensche beek. In het vak van 15 R.I. waren versperringen voor de voorposten aan gelegd. De inundatiën vragen een meer uitvoerige bespreking. Uit de schets/kaart C. 1 blijkt, dat er een Slaperdijk is, die de spoorlijn Amersfoort-Rhenen bij Haspel snijdt en loopt van het hoge terrein in het zuiden naar de Emmikhuizerberg, terwijl een tweede Slaperdijk loopt van het oude fort a/d Buurtsteeg naar het Voorm. Werk a/d Daatselaar. Deze Slaperdijken hebben oudtijds gediend voor de regulering van de water stand in de Geldersche Vallei. De eerste speelde - in verband met de sluizen bij Roode Haan - een rol bij de inundatie van kom II, die zoals is medegedeeld, nagenoeg geheel binnen de hws. viel, doch een uitloper had ten N. van de spoorweg Utrecht-Ede. De inundatiekom I liep tussen vps. en hws. oost om Veenendaal heen naar de Emmikhuizerberg. De Grebbe of Grift bereikt als Bisschop Davidsgrift Veenendaal, liep oudtijds door Veenendaal heen, doch was in later tijd als omleidingskanaal zuid en west om deze plaats geleid. Zij zette zich voort als Grift tot Roode Haan, vandaar als Broekersloot naar de Lunterensche beek bij Lambalgen. Het inundatiewater werd van de Rijn langs deze wateren aangevoerd en de toeloop kon door de sluizen bij Roode Haan worden geregeld. Ten oosten van Veenendaal was een anti tankgracht gegraven voor de frontlijn, die van de Bisschop Davidsgrift liep naar het Enkakanaal, dat van oost naar west noordelijk langs Veenendaal was gegraven. Dit laatste kanaal vormde een afvoer van fabrieksafvalstoffen van de Enkafabriek te Ede en vormde tevens een anti tankgracht achter de frontlijn. Inundatiekom III, die gevoed werd uit de Broekersloot en de Lunterensche beek, was slechts op enkele gedeelten te inunderen. Zij had als Z.O. begrenzing de Groeperkade en als N.W. begrenzing een inundatiekade, die van de Potbrug (in de kunstweg Scherpenzeel-Woudenberg) naar het O. was aangelegd. Tussen laatstgenoemde kade en de Roffelaarskade bevond zich inundatiekom IV, die gevoed werd uit de Lunterensche beek, waarvan de watertoevoer geregeld kon worden door een damsluis bij de Potbrug, terwijl in deze beek een schotbalken- 215

NIMH | 1955 | | pagina 241