Algemene opdrachten: II-8 R.A. en 1-19 R.A. Legerkorpsartillerie, geörienteerd voor vuur vóór II Div. 11-15 R.A., in stelling ten W. van de spoorweg in het vak van 15 R.I., in het bij zonder voor vuur vóór het linker gedeelte van 22 R.I. en voor 15 R.I. 1-12 R.A., in stelling in het vak der IV Div., in het bijzonder bestemd voor vuur vóór 10 en 22 R.I. Luchtverdediging Van de 7-C.Lu.Mitr. was het 4e Peloton bestemd voor bescherming van de cp.-C.-II L.K.de overige pelotons stonden nabij belangrijke sluizen in de hws. De 157 Bt.Lu.A. (4 tl.) stond in stelling zuid van Egelmeer (vt. 163-447), ter be veiliging van art.stellingen en cpn. De commandopost van C.-II Div. was ingericht nabij het Leersumsche veld (vt. 158-450), waar doorlopend goede verbinding bestond met het St.K. nabij Hotel Stameren (vt. 152-452). Te Woudenberg bevond zich 1-20 R.I. als verbindingsdetachement tussen II en IV L.K. Alvorens de gebeurtenissen op 11 Mei te beschrijven, dient te worden nagegaan, wat er op 10 Mei bij de Divisie was geschied. De Divisie had de stelling volledig bezet. In de morgen was te ongeveer 10.00 een afsluitlijn voor het tegenhouden van burgerbevolking bij Klomp bezet door 2 en 3-II-11 R.I., welke compagnieën in de avond te 18.00 met autobussen weder vertrokken naar Leersum. De evacuatie van de burgerbevolking en het vee had plaats, zoals is mede gedeeld op blz. 164-166. Op de daarvoor te voren aangegeven plaatsen o.a. bij het Fort aan de Buurt- steeg en de Emmikhuizerberg, langs de naar de stelling voerende toegangswegen en tussen niet opgeruimde huizengroepen werden landmijnen gelegd en de aan wezige mijnen scherp gesteld. Met opruimingswerkzaamheden was aangevangen, die op deze en volgende dagen bij dag en bij nacht werden voortgezet. Door 2 C.Pn. werden met burger arbeiders huizen opgeruimd en het puin zoveel mogelijk verwerkt. De stellingen werden zoveel mogelijk uitgebreid met behulp van de in het stellinggebied nog aanwezige machines voor grondverzet. Als gevolg van de daartoe gegeven bevelen ontving C.-IV-10 R.I. (wiens batal jon te 4.30 te Veenendaal was gealarmeerd en naar Leersum was vertrokken) te 14.30 bevel voor verplaatsing naar Gouda met auto's van 2-II Aut.Bat. Het batal jon vertrok enige uren later. C.-IV-15 R.I. ontving te Woudenberg te ongeveer 12.00 bevel voor vertrek naar Gouda met auto's van 2-II-Aut.Bat. Het had ongeveer de sterkte van een com pagnie voor allerlei bewakingstaken moeten afstaan. Sedert 11.30 was een bevel 217

NIMH | 1955 | | pagina 243