Door telefonisch contact met burgers te Ede werd vernomen, dat Ede niet sterk bezet was en een officier van 10 R.I. had intussen per rijwiel een verkenning uit gevoerd en vastgesteld, dat zich vijand bevond op de kunstweg Klomp-Ede. Te 18.30 ontving de E.C. bevel, naar Leersum terug te keren. Wij zullen thans de gebeurtenissen bij de regimenten nagaan. Vak 10 R.I. Dit vak was als volgt bezet: Veenendaal viel geheel in het vak van 111-10 R.I. De juiste verdeling van de troepenonderdelen over frontlijn, tussenverdediging en stoplijn is niet meer volledig bekend. De cp. van C.-10 R.I. bevond zich nabij de kunstweg van station Veenendaal naar de Cuneraweg. Voorpostenstrook Te ongeveer 7.00 kwam het 4e Peloton van E.Paw. bij Klomp binnen de voor posten met twee paw. (de derde was te Ede moeten worden achtergelaten, toen deze in een gat was gereden en niet meer had kunnen worden gangbaar gemaakt.) Het doorlaten onder vuur leverde moeilijkheden op, doch slaagde. Naar aanleiding van de verwachting, dat een aanval op Veenendaal waarschijnlijk was, gelastte C.-IO R.I. te 8.30 aan C.-II-10 R.I., door middel van patrouilles contact met de vijand te zoeken en die zo lang mogelijk te bewaren. Eerst in de namiddag werd het eerste contact verkregen met een vrij sterke vijandelijke af deling nabij Veldhuizen (2 km ten W. van Ede), terwijl tevens berichten omtrent het bezet zijn van Lunteren en Meulunteren werden ontvangen. Voor de le Comp. werd daarna een vijandelijke afdeling gesignaleerd nabij het Pakhuis, terwijl C.-middenvak de aanwezigheid van een dertigtal Duitsers nabij kp. 3,7 op de kunstweg Ede-Klomp meldde, welke vijand, na bevuurd te zijn, terugweek. Te 19.30, nog vóór het vallen van de schemering, kwamen de voorposten onder vijandelijk infanterie- en artillerievuur; daarna had, in het bijzonder tegenover het middenvak, een aanval plaats, die krachtig met vuur werd beantwoord. Een voor het middenvak voorbereid artillerievuur werd aangevraagd, dat onmiddellijk goed viel en later werd herhaald. 219 Voorposten strook 11-10 R.I. (min 2e Comp. en twee sectiën zw.mitr.), versterkt met een sectie van 10 Bt. 6 veld, verdeeld in rechter-, midden- en linker voorpostenvak. Hoofdweerstandsstrook Rechts: 111-10 R.I., versterkt met 2-II-10 R.I., een sectie van 14 M.C., een sectie van 10 C Mr een sectie zw.mitr. van 11-10 R.I.3e Sectie van 10 C.Pag. en 10 Bt. 6 veld (min een sectie). Links: I-10R.I., versterkt met een sectie zw.mitr. van 11-10 R.I.een sectie van 14 M.C., 4 zw.mitr. van 11-11 R.I., 10 C.Mr. (min een sectie), 10 C.Pag. (min 3e sectie) en een' gaszoeklichtgroep van II VI.A.

NIMH | 1955 | | pagina 245