Te ongeveer 21.30 trokken de Duitsers terug. Bij de voorposten was slechts een dode gevallen. Vermoedelijk voerden de Duitsers verkenningen uit, om de juiste plaats der voorposten vast te stellen en brachten zij de gevechtsaanraking tot stand. Toen men enige tijd later het vóórterrein wilde verlichten met behulp van licht- kogels, bleek de verpakking der patronen foutief te zijn, zodat groene vuurpijlen omhoog schoten, hetgeen tengevolge had, dat het stormvuur werd ontketend. Hoofdweerstandsstrook Een detachement, sterk 35 a 40 man, behorende tot de IJsselverdediging, kwam binnen de stelling en werd naar de divisie-reserve doorgezonden. De elders heersende geruchten begonnen ook hier hun invloed te doen gelden en de spanning bleek uit het nodeloos hier en daar openen van het vuur. Te ongeveer 20.30 werd op verzoek van de voorpostencommandant door 1-4 R.A. vuur afgegeven voor de voorposten op de kunstweg naar Ede nabij kp. 3. Vak 22 R.I. Dit vak was als volgt bezet: De stoplijn was vrijwel onbezet; de beide bataljons waren verdeeld over front lijn en tussenverdediging. De cp. van C.-22 R.I. bevond zich aan de kunstweg, 500 m ten Z.W. van kp 35 aan de spoorweg Amersfoort-Rhenen. Bij de voorposten werd geen contact met de vijand verkregen, hoewel veel vuldig in het voorterrein werd gepatrouilleerd. Een inundatie, die voor de voorposten had moeten tot stand komen, bleef door gebrek aan wateraanvoer achterwege. In de hoofdweerstandsstrook werd, evenals bij 10 R.I., veelvuldig onnodig het vuur geopend. Vak 15 R.I. Dit was als volgt bezet: 220 V oorpostenstrook 1-22 R.I. (min 3e Comp. en een sectie zw.mitr.), versterkt met een sectie van 14 M.C. en 22 Bt. 6 veld. De versterkte 2e Comp. stond rechts, de versterkte le Comp. links in de vps. opgesteld. Hoofdweerstandsstrook Rechts: 11-22 R.I.versterkt met 3-1-22 R.I. en 22 C.Pag. (min een sectie). Links: 111-22 R.I., versterkt met een sectie van 14 M.C. en een sectie van 22 C.Pag. Voorposten (waarschuwende) 1-1-15 R.I., versterkt met een sectie van de M.C. en de 15 Bt. 6 veld (min een stuk). Hoofdweerstandsstrook Rechts: III-15 R.I., versterkt met een sectie van 2-1-15 R.I., een sectie zw.mitr. van 1-15 R.I., een sectie van 15 C.Pag., een sectie van 15 C.Mr. en een stuk van 15 Bt. 6 veld. Links: II-15 R.I., versterkt met twee stukken van 15 C.Pag. en 15 C.Mr. (min een sectie).

NIMH | 1955 | | pagina 246