Was de aanval van dit bataljon uitgevoerd, dan zou het onmiddellijk op het S.S.regiment zijn gestoten. C.-X A.K. had te 20.05 nog een bevel uitgegeven, waarin hij mededeelde, dat uit de waarneming van gemotoriseerde colonnes, die van Rhenen naar Eist reden, bleek, dat de Nederlanders niet het voornemen hadden, de Grebbeberg krachtig te verdedigen. Hij beval de vervolging en de aanval op de Vg.Holland, waarbij de 227e Div. over Barneveld en Amersfoort op Hilversum, de 207e Div. over Doorn met de rechtervleugel op Utrecht moest aanvallen. Hij wijzigde de schei dingslijn tussen 227e en 207e Div. als volgt: Eerbeek (227)-Hoenderloo (227)-Otterloo (207)-Lunteren (207)-Scherpen- zeel (207)-Zeist (207). Dit betekende, dat 207e Div. het vak van Scherpenzeel (inb.) tot de Waal voor haar rekening had. c. DE STRIJD OP 12 MEI 1940 1. Algemeen overzicht en bevelvoering van c.-ii l.k. Zoals op blz. 169 werd medegedeeld, had C.-II L.K. op 11 Mei te 20.00 be volen, dat III-ll R.I. op 12 Mei bij het aanbreken van de dag naar Rhenen moest oprukken en ter beschikking van C.-IV Div. kwam. Eveneens werd medegedeeld, dat de C.V. in de nacht bevel had gegeven aan C.-Brig. B, dat 1-24 R.I. en 1-16 R.A. vóór het aanbreken van de dag op 12 Mei in het bosterrein ten N.O. van Amerongen aanwezig moesten zijn en dat C.-II L.K. na machtiging van de C.V. zo nodig geheel of gedeeltelijk over deze troepen kon beschikken, terwijl de C.V. te 9.00 bovengenoemde onderdelen en bovendien de te Amerongen aanwezige 10 M.C. en 29 C.Pag. ter beschikking van C.-II L.K. had gesteld. Deze laatste deelde 1-16 R.A. terstond in bij IV Div., terwijl hij de andere onderdelen nog ter beschikking hield. Te 9.00 beëdigde C.-II L.K. de krijgsraad te velde, die onmiddellijk begon met het onderzoek en de berechting van een op 11 Mei uit de stelling gevluchte sergeant. Te ongeveer 9.15 gaf C.-II L.K. machtiging aan de L.K.A.C. om 11-19 R.A., welke Afdeling op de Grebbeberg onder artillerievuur lag, van stelling te doen veranderen. Daar de Afdeling niet mobiel was tengevolge van het achterlaten van de paarden te Utrecht, werd bevolen, de stellingverandering te doen uitvoeren met trekkers en auto's van 1-15 R.A.er werden stellingen verkend bij Remmer den 1). 223 (Zie schets/kaarten Nrs. C. 6 en C. 8) Er werden 2 trekkers en 3 vrachtauto's beschikbaar gesteld, waarmede van de 2e Bt. (3 vuur monden intact) te ongeveer 12.30 twee stukken uit de stelling werden gehaald en doorgezonden naar Amerongen, als gevolg van een overdreven bericht van C.-3e Bt., die zich eigenmachtig en te vroeg uit de stelling had verwijderd. C.-2e Bt. wachtte niet lang genoeg op de terugkomst van de trekkers, liet het nog aanwezige stuk onbruikbaar maken en vertrok met zijn personeel naar Remmerden. Een trekker keerde daarna terug en het personeel daarvan trachtte het nog aanwezige

NIMH | 1955 | | pagina 249