Daartoe gaf hij te ongeveer 17.00 het volgende bevel uit aan de beide D.Cn., de L.K.A.C., C.-Brig. B, C.-4 R.H., C.-I-24 R.I. en, ter inlichting, aan C.-Brig. A en de C.V.: Deze tekst is ontleend aan een bij II Div. bewaard gebleven afdruk 1). C.-II L.K. was bij de uitgifte van zijn bevel niet op de hoogte van de tijdstippen van aankomst van de onderdelen van IV L.K., die op last van de C.V. te zijner beschikking moesten worden gesteld nl. 1-42 R.I., 111-20 R.I., 20 M.C. en 9 Afd.A (10 veld); deze zijn in zijn bevel dan ook niet genoemd. Nadere beschouwing van dit bevel leidt tot de volgende opmerkingen. Punt 1 stelde een aantal troepen onder bevel van C.-IV Div. Het onder a genoemde 1-24 R.I. was reeds te 15.00 onder bevel van C.-IV Div. gesteld. Onder b wordt C.-4 R.H. zelf niet genoemd. 4 R.H. was echter reeds te 14.40 geheel ter beschikking van C.-IV Div. gesteld. Onder c werd 11-11 R.I. bedoeld, dat opdracht had, zich naar Rhenen te be geven (vervoerd door II Aut.Bat.). Dit bataljon was echter een van de twee batal jons, die door de C.V. waren aangewezen, om onder bevel van C.-II Div. op te rukken en viel dus onder de sub 3 bedoelde troepen. Onder d werden de troepen van Brig. B niet opgesomd en C.-Brig. B zelf werd niet genoemd. Indien er twijfel aan bestond of deze zelf ook ter beschikking was gesteld, had dit gemakkelijk door informatie bij de C.V. kunnen worden opge helderd. In plaats van het onder e bedoelde 8 G.B. was 1-46 R.I. aangewezen, dat reeds ter beschikking van C.-IV Div. was gesteld. 228 1. Alle naar Rhenen oprukkende troepen zijnde: a. 1-24 R.I.marcheerende van Amerongen in oostelijke richting; b. 3 Eskadrons van 4 R.H., marcheerende van Leersum in oostelijke richting; c. een samengesteld Bataljon van II Div., per auto vervoerd van vacantie-kolonie (vt. 161-448) over Amerongen in oostelijke richting; d. de beschikbare troepen van Brig. B marcheerende van Amerongen in O. richting; e. een half 8 G.B., vanuit Z. richting uit de Betuwe oprukkende naar Rhenen; f. een M.C. van Brig. A, in stelling staande Z. van den Rijn, komen onder de bevelen van C.-IV Div. 2. De beschikbare troepen van Brig. B houden den vijand tot eiken prijs tegen aan den spoorweg van den Rijn tot kp. 25. 3. De beschikbare troepen van II Div. rukken op onder bevel van C.-II Div. met spoorweg als as van beweging en verlengen het front van Brig. B in de richting Achterberg. 4. Zodra de vijand definitief tot staan is gekomen, wordt met alle beschikbare troepen door C.- IV Div. de aanval ingezet, waarbij de linkervleugel van de troepen van de II Div. langs de inundatie oprukt. 5. Alle doorgedrongen Duitse troepen moeten worden vernietigd. 6. De L.K.A. neemt de vijandelijke batterijen onder vuur en belet door afsluitingsvuur het verder oprukken van Duitsche versterkingen tussen Wageningen en Rhenen. Het verslag van C.-II L.K. meldt niet letterlijk de inhoud en daarin wordt voor: „alle beschikbare troepen" vermeld: „andere beschikbare troepen". Dit is, blijkens de tekst, niet juist.

NIMH | 1955 | | pagina 254