annuleerde voor wat betrof het stellen van C.-II Div. onder bevel van C.-IV Div., terwijl hij de C.V. tevens de inhoud van zijn eigen bevel mededeelde. De C.V. maakte hiertegen geen bezwaar (zie onderdeel A., Hoofdstuk II onder C.). Intussen was een ter beschikking van C.-II L.K. gestelde stafkapitein 2) naar C.-IV Div. gezonden ter versterking van diens staf en de inlichtingsofficier van de C.V. vertrok naar Amerongen. C.-II L.K. gaf opdracht aan de L.K.A.C., contact met C.-IV Div. op te nemen en de vuren van de legerkorpsartillerie overeenkomstig diens wensen te regelen. Vervolgens ontving C.-II.L.K. in de loop van de avond nog verschillende in lichtingen over de toestand en wel: le. een bericht van C.-I-8 R.I., doorgezonden door de onder 4e bedoelde officier; 2e. een verslag van de door hemzelf uitgezonden officier, die de bewegingen moest coördineren van uit de Betuwe en van II Div. aangevoerde verster kingen; 3e. een telefonisch bericht van C.-II Div.; 4e. een mondeling verslag van de kapitein der artillerie, die naar de Grebbeberg was gezonden, om deel te nemen aan een tegenstoot; 5e. een mondeling verslag van de inlichtingsofficier van de C.V., toen deze terug keerde van de cp. van C.-IV Div. In het kort zal de inhoud hiervan worden weergegeven, omdat daaruit kan blijken, welk inzicht C.-II L.K. in de vroege morgen van 13 Mei had. ad le. Dit bericht was op verzoek van C.-I-8 R.I. door de kapitein ter verzending medegenomen en door deze medegegeven aan C.-4 C.Pn., die toevallig naar Doorn moest. De inhoud luidde (volgens het verslag van C.-II L.K.): ad 2e. Deze officier was, na contact met officieren van Staf-IV Div. te hebben gehad, naar II Div. gereden, doch had de opmarcherende bataljons niet gevonden. Hij was onder artillerievuur geweest, dat in de omgeving van de eigen artillerie viel. Hij had zich vervolgens naar C.-IV Div. begeven, doch trof bij Eist C.-II Div. met zijn chef van de staf aan, die op weg waren naar C.-IV Div. 3). Op de cp. van 231 Stoplijn is intact. Vij. is op 150 m voor de stoplijn tot staan gebracht. Een Comp. van 19 R.I. met een S.zw.mitr. heeft opdracht, een tegenstoot te doen a cheval van de Heimersteinschelaan tot aan de Grebbe. De re. Comp. van de stoplijn heeft eveneens opdracht, om door een tegenstoot den vijand over de Grebbe terug te werpen. Voorste lijn en stoplijn hebben twee dagen onder hevig avu. gelegen, waardoor hoornwerk en koepels op den Grebbeberg buiten gevecht zijn gesteld. Thans ligt de stoplijn weder onder hevig avu. uit richting Wageningen, vermoedelijk in stelling op den Wageningschen berg. Dit avu. moet tot zwijgen worden gebracht; dit is op 11 Mei door mij twee maal aan den R.C. gemeld. J) Een weinig tactvolle wijze van zich uitdrukken. 2) De chef van de Staf van de T.B.O. 3) Deze hebben de cp. echter, niet gevonden, hoewel zij er vlak bij zijn geweest. Zij zijn daarna teruggekeerd naar de lie Divisie.

NIMH | 1955 | | pagina 257