De kapitein, die op de cp. van IV Div. een zeer werkzaam aandeel had genomen in het samenstellen en geven van de bevelen, daar hij tijdelijk de chef van de staf had vervangen, lichtte C.-II L.K. daaromtrent in. De door C.-IV Div. gegeven bevelen weken af van hetgeen C.-II L.K. had bevolen. Hierop wordt later nog nader teruggekomen, doch de hoofdinhoud kwam er op neer, dat: - onder bevel van C.-4 R.H. een afgrendeling was tot stand gebracht aan de spoorlijn te Rhenen van de Rijn tot kp. 25, bezet door 11-19 R.I., 1-46 R.I., 4 R.H. en 4 M.C. - tussen kp 25 en Achterberg 11-11 R.I. had stelling genomen in aansluiting aan HI-19 R.I., dat front naar het zuiden had gemaakt; - vier bataljons t.w. I, 111-29 R.I., 1-20 R.I. en 11-24 R.I. onder bevel van C.-29 R.I. (voorm. C.-26 R.I.) te 4.30 een tegenaanval zouden uitvoeren in Z.O. richting tussen de spoorweg en de inundatie, uitgaande van de lijn. kp. 26—hout- rand in N.O. richting; - de aanval zou worden gesteund door 8 R.A. (min II) en II—4 R.A. zonder in leidende beschieting en rechtstreekse steun, doch met vuurconcentraties op ICruiponder, op een complex 1 km W.Z.W. daarvan, op het voormalige Hoorn werk en op Heimerstein; - twee bataljons in reserve zouden blijven te Eist. Voorts werd de L.K.C. ingelicht, dat de frontlijn bij I en II-8 R.I. was gevallen, de tegenstoten waren mislukt, C.-II-8 R.I. was gesneuveld, doch C.-8 R.I. nog op zijn cp. was en dat de stoplijn nog (gedeeltelijk) bezet, doch de toestand on zeker was. De officier-inlichter vertrok daarop te ongeveer 2.15 naar het H.K.V. Het is niet zeker of C.-II L.K. het hem medegedeelde heeft begrepen en ook niet, hoever de inlichtingen van de kapitein zijn gegaan. C.-II L.K. heeft geen afschriften van de bevelen van C.-IV Div. ontvangen, doch is slechts telefonisch ingelicht. Omtrent de details was hij niet op de hoogte. Bij de II Div. had zich in de loop van deze dag het volgende afgespeeld: De voorposten van 10 R.I. waren, na aanvankelijk te zijn teruggetrokken, weder naar hun opstellingen teruggekeerd. Ook de delen van 22 R.I., die waren terug getrokken, waren naar hun opstellingen teruggezonden. Bij 15 R.I. waren de voorposten in de loop van de namiddag teruggeweken, zij hadden opdracht ontvangen, hun opstellingen weder in te nemen, hetgeen volgens de berichten slechts gedeeltelijk was gelukt. Op verschillende delen van het front was de vijand meer actief geworden dan de vorige dag en was artillerievuur ontvangen. Enige artillerievuren waren afge geven, o.a. op Renswoude, dat door de vijand was bezet. 233

NIMH | 1955 | | pagina 259