delen daarvan werden door de C.V. ter beschikking van C.-II L.K. gesteld en door deze onder bevel gesteld van C.-IV Div. 3-4 R.H. was te ongeveer 15.30 door C.-Brig. B naar Rhenen gezonden en ter beschikking gesteld van C.-IV Div. Kapitein der marechaussee Gelderman was door C.-II L.K. naar Rhenen ge zonden met een detachement marechaussees, om de geest bij de voor tegenstoten aangewezen troepen aan te wakkeren en terugvloeiende troepen tegen te houden. Ten einde de toestand, wat Brig. B betreft, juist te beoordelen, volgt hieronder een uiteenzetting daarvan. 29 R.I. (min staf en II) legerde te Wijk bij Duurstede. C.-26 R.I., die zich sedert 11 Mei te Amerongen bevond, ontving 12 Mei 8.00 opdracht van C.-Brig. B, het bevel over I en 111-29 R.I., 29 C.Mr. en 29 C.Pag. op zich te nemen. Enige officieren van zijn staf en een deel van de trein waren nog niet aanwezig. Hij vertrok voor zijn persoon naar Wijk bij Duurstede, om het verband met de beide B.Cn. op te nemen. Teruggekeerd te Amerongen ontving hij bevel, zich met zijn staf naar Wijk bij Duurstede te verplaatsen, waarna hij te 15.30 daarheen vertrok. Bij aankomst aldaar bleken de beide bataljons reeds te zijn gealarmeerd en bereikte hem een opdracht van zijn brigadecommandant, onmiddellijk voor een bespreking naar Amerongen te komen, waar hij te 16.30 aanwezig was, zonder in staat te zijn geweest, daadwerkelijk contact met zijn troep op te nemen. Kort na het vertrek van C.-26 R.I. (verder genoemd C.-29 R.I.) uit Ameronggen te 15.30 had C.-Brig. B het bevel van de C.V. ontvangen, de brigade te verplaatsen in de richting Rhenen en telefonisch de verzameling van zijn troepen te Amerongen bevolen. Het betrof hier het aantrekken van de aangewezen staf voor 29 R.I.I, II1-29 R.I. en 29 C.Mr. uit Wijk bij Duurstede, van 24 R.I. (min I) uit Maurik en Beusi- chem (beiden ten Z. van de Rijn) en 11 G.B. uit Zoelmond (welk bataljon zich via Wijk bij Duurstede moest verplaatsen). Te Amerongen waren nog aanwezig, behalve Staf en Vbd.A.: 10 C.Pn., 10 M.C. en 29 C.Pag., die (evenals 1-16 R.A. en 1-24 R.I.) ter beschikking waren gesteld van C.-II L.K., doch niet waren ver plaatst. De onderdelen te Wijk bij Duurstede zouden per autotrein naar Amerongen worden vervoerd. C.-Brig. B had tevens zijn ondercommandanten naar Amerongen ontboden voor een bespreking, waar zij tussen 16.00 en 18.00 aankwamen, terwijl de eerste onder delen eerst te 19.00 aanwezig waren. Intussen was er een bevel gekomen van C.-II L.K., dat de eerst aankomende drie bataljons onder bevel van C.-29 R.I. (voorm. C.-26 R.I.) moesten worden verplaatst naar de spoorweg bij Rhenen, terwijl voor de overige onderdelen nadere bevelen zouden volgen. Te 18.00 begaf C.-Brig. B zich naar de cp. van C.-IV Div., waar intussen het bevel van C.-II L.K. was aangekomen, dat in eerste instantie de afgrendeling van 235

NIMH | 1955 | | pagina 261