de vijand tot doel had. C.-IV Div. was nog niet gereed met zijn besluit, doch er bleek uit de in gang zijnde bespreking, dat er een nieuw plan werd gevormd, zodat de opmars van de troepen van Brig. B wijziging zou moeten ondergaan. In verband daarmede herriep C.-Brig. B de reeds gegeven bevelen en droeg hij zijn ondercommandanten op, tot nader bevel geen verdere verplaatsingen uit te voeren. Daarna te ongeveer 21.30 ontving C.-29 R.I. te Amerongen telefonisch mede deling van de Chef van de Staf van Brig. B, dat I, 111-29 R.I., 11-24 R.I. en 1-20 R.I. per auto zouden worden verplaatst naar het bosterrein ten N. van Remmerden, vanwaar uit een uitgangsopstelling voor een tegenaanval zou moeten worden ingenomen. Hierop wordt bij IV Div. teruggekomen. 2. De strijd bij de ive divisie op 12 mei 1940 (de strijd om de grebbeberg) De strijd bij de IVe Divisie omvat de strijd om de Grebbeberg. Deze zal meer gedetailleerd worden beschreven, dan gebruikelijk is, omdat daaruit zoveel lering is te trekken ten aanzien van de invloeden, die zich in het bijzonder bij de aanvang van een oorlog op niet aan de oorlog gewend zijnde en bovendien onvoldoend geoefende troepen doen gelden. De talrijke, naar de IVe Divisie gezonden, onderdelen maken een goed overzicht niet gemakkelijk. Daarom zal, overeenkomstig de hiervoor gevolgde werkwijze, worden begonnen met het beschrijven van de bevelvoering van C.-IV Div., om daarna de verschillende phasen en het optreden van de afzonderlijke troepen eenheden te behandelen. De bevelvoering van c.-iv div. Voor een deel, nl. waar het betreft het contact met C.-II L.K., bleek de bevel voering van C.-IV Div. reeds uit het voorgaande. Wij verlieten deze D.C. in de avond van 11 Mei (zie blz. 209), nadat hij te 21.00 bevel had gegeven aan C.-II-19 R.I., de voorpostenopstelling te gaan her overen en C.-8 R.I. had ingelicht, terwijl hij eveneens bevel had gegeven, dat de vluchtelingen van de voorposten de steenfabriek moesten gaan heroveren, hetgeen onuitvoerbaar bleek. De D.C. heeft daarop 11-19 R.I. vergezeld bij de opmars naar de Grebbeberg en even voorbij het viaduct over de spoorweg te Rhenen de mannen toegesproken, waarna hij terugkeerde. Op 12 Mei te ongeveer 4.00 vernam hij, dat de aanval niet was doorgezet en dat het bataljon naar Rhenen was teruggekeerd. In de nacht waren de batterijen van I en III-8 R.A., die op de Grebbeberg waren vooruitgeschoven, teruggenomen en daarbij had van 1-8 R.A. een Bt. de normale stelling door artillerievuur niet kunnen bereiken en een reservestelling betrokken, terwijl verliezen waren geleden en twee caissons waren verloren gegaan. 236 (Zie schets/kaarten Nrs. C. 4, 8, 9 en 10 en luchtoverzicht Nr. 1)

NIMH | 1955 | | pagina 262