Daarna kreeg de D.C. bericht, dat C.-II L.K. aan C.-II Div. had bevolen, om 11-11 R.I. naar Rhenen te zenden. C.-IV Div. deed nu door tussenkomst van C.-10 R.I. (van II Div.) aan C.-II-ll R.I. de opdracht verstrekken, om een ver dedigende stelling in te nemen in de lijn kp. 25 aan de spoorlijn naar de Z.O. rand van Achterberg, in aansluiting aan de troepen, die de spoorlijn ten Z. van kp. 25 hadden bezet2). Hoewel uit de reconstructie der feiten niet met zekerheid is na te gaan, op grond van welke berichten de bevelen door C.-IV Div. zijn gegeven, is de gedachtengang geweest in de eerste plaats de vijand door een tegenstoot van 1-II-19 R.I. uit de hws. te doen werpen, vervolgens de divisiereserve, 11-19 R.I. (min 1) en 4 M.C., te doen stelling nemen, tegelijkertijd in aansluiting aan de divisiereserve de afgrende ling te verzekeren, voor het geval de vijand zou doorstoten (II-l 1 R.I.) en ten slotte het versterken van de stoplijn (III-ll R.I.). Dit laatste is vermoedelijk het gevolg geweest van berichten van C.-8 R.I., dat de vijand tot de stoplijn was door gedrongen, dat C.-II-8 R.I. met een kleine afdeling een tegenstoot zou gaan uit voeren en dat C.-I-8 R.I. aan de compagnie, die ten Z. van de kunstweg de stoplijn had bezet, opdracht had gegeven, recht vooruit een tegenstoot uit te voeren. Aangezien door een en ander de stoplijn was verzwakt of ontbloot van bezetting, had C.-8 R.I. gevraagd, deze te doen versterken 3). De D.C. kreeg de beschikking over 3-4 R.H., door C.-Brig. B naar Rhenen gezonden, daarna over 1-46 R.I., op bevel van de C.V. door C.-Brig. A gezonden en tenslotte over 1-24 R.I., dat juist te Amerongen tot legering was overgegaan, nadat het de gehele morgen in de bossen bij Amerongen had gebivakkeerd. Wel was eveneens 4 R.H. ter beschikking gesteld, doch dit regiment moest eerst verzamelen en daagde dus veel later op. Er werden nu de volgende bevelen gegeven: - aan C.-3-4 R.H. (op de cp. vermoedelijk ongeveer 16.30): - aan C.-I-24R.I. (tussen 16.00 en 17.00 mondeling overgebracht door de kapt.adj. van de divisiestaf): 239 Divisiereserve neemt stelling in aan de spoorbaan. III-ll R.I. moet de stoplijn op de Grebbeberg bezetten en de troepen aldaar versterken 1). Door Rhenen oprukken; in het bos ten O. van Rhenen, tussen de straatweg en de Rijn, verband zoeken met infanterie, die de stoplijn heeft gevormd. Indien de stoplijn is bezet, er doorheen oprukken en de vijand in O. richting verdrijven. Onmiddellijk afmarcheren naar de Grebbeberg om een tegenstoot uit te voeren, waartoe het bataljon moet worden gereed gesteld in een vak ten N. van de kunstweg Rhenen-Wageningen met de voorste lijn bij de driesprong bij hotel Grebbeberg, frontbreedte 800 m. 1) C.-III-ll R.I. wist van de troepenopstelling op de Grebbeberg niets af. Bij dit bataljon had zich een ernstig incident afgespeeld, dat de D.C. door een van zijn officieren is bericht. 2) Dit bevel heeft C.-II-ll R.I. te ongeveer 17.00 ontvangen ongeveer 1 km ten Z. van Veenendaal bij het café „la Montagne". 3) Men dient te bedenken, dat de eerste maatregelen, bij afwezigheid van de D.C. zelf, door de chef van diens Staf werden genomen.

NIMH | 1955 | | pagina 265