C.-Brig. B met zijn chef van de staf en een toegevoegd officier en vervolgens de kapitein van de generale staf, door C.-II L.K. ter versterking van St.-IV Div. gezonden. C.-Brig. B kwam, om de inzet van zijn troepen aan de spoorweg bij Rhenen te regelen, ter uitvoering van het bevel van C.-II L.K. Toen bleek hem, dat C.-IV Div. reeds allerlei maatregelen had genomen. Er ontspon zich nu een be spreking over het te nemen besluit, tijdens welke de kapitein van de generale staf van het H.K.V. met zijn toegevoegde ritmeester aankwam, die na zijn bezoek aan C.-II L.K. naar Amerongen was gereden naar de staf van Brig. B, waar hij het sneu velen van C.-II-8 R.I. had vernomen en aan de C.V. telefonisch had medegedeeld. Bij die gelegenheid was hem - in codetaal - medegedeeld, dat in de vroege mor gen van 13 Mei een Engelse luchtaanval op Wageningen zou worden uitgevoerd. Vernemende, dat C.-Brig. B naar C.-IV Div. was gegaan, had hij zich ook derwaarts begeven. Het onderkomen van de D.C. was nu overvol en weinig geschikt voor rustige overwegingen. De D.C. en zijn chef van de staf waren door gebrek aan slaap en voortdurende spanning zeer vermoeid 1). De totstandkoming van het besluit en de bevelen had plaats, zoals hierna wordt medegedeeld, waarbij dient te worden vermeld, dat de D.C. en de andere aanwezigen werkten op een stafkaart 1 50 000, terwijl voor een goed inzicht een gedetailleerde stellingkaart nodig zou zijn geweest. De beschikbare stellingkaart op een schaal van 1 10 000 was echter veel te groot, om in het nauwe onderkomen te worden gebruikt en was in het verlaten St.K. achtergelaten. De gang van zaken wordt in hoofdzaak medegedeeld aan de hand van het verslag van de inlichtingsofficier van de C.V., aangevuld met andere inlichtingen en ge gevens, waaronder die van C.-Brig. B en zijn chef van de staf. Aangezien de chef van de staf van C.-IV Div. door oververmoeidheid niet meer tot geregeld denken in staat was, nam die inlichtingsofficier, na de nodige inlich tingen te hebben ontvangen, diens taak over. Uit den aard der zaak was het uiterst moeilijk, om een duidelijk inzicht te krijgen in de details van de situatie bij IV Div., doch deze bekwame officier heeft zich op zeer goede wijze van zijn taak gekweten, ook al zou men achteraf verschillende zaken gaarne anders geregeld hebben gezien. Het was voor een goede besluitvorming onjuist, dat zich daarbij zoveel personen bevonden, die ieder op zijn tijd een woord in het midden brachten. De inlichtingen, die werden versterkt, kwamen volgens het verslag van de kapitein-inlichtingsofficier hierop neer, dat de spoorlijn van de Rijn tot kp. 25 243 x) De bezetting van onze staven, in het bijzonder die van de divisiestaven, was zo armelijk, da het voor de D.C. en zijn chef van de Staf onmogelijk was, de nodige rust te nemen of zich door competente krachten tijdelijk te doen vervangen. De toestand in St.-IV Div. bleek uit een ver klaring van de divisiearts, die getracht heeft, de D.C. en zijn chef van de Staf te overtuigen van de noodzaak van het nemen van rust. Toen dit onmogelijk was, heeft hij hun min of meer op gedrongen, een glas wijn te drinken, waarvan hij enkele flessen bij zijn medicijnvoorraad had. Dit wordt hier met opzet naar voren gebracht, omdat er onder de bezoekers zijn geweest, die, niet op de hoogte met de gang van zaken, een onjuiste indruk medenamen. De divisiearts verwon derde er zich over, dat de D.C. ondanks de vermoeienissen, opgewekt bleef.

NIMH | 1955 | | pagina 269