Hierna begaven C.-Brig. B met zijn Chef van de Staf, zijn toegevoegd officier en de bevelsontvanger van de lie Div. zich met het bevel naar C.-29 R.I. (luite nant-kolonel Land), vanwaar laatstgenoemde kapitein enige ordonnansen zou medenemen naar C.-I-20 R.I., teneinde het contact met deze te leggen en hem de bevelen van luitenant-kolonel Land te doen toekomen. Inmiddels was de D.A.C. der IV Div. in het onderkomen, waar de bevelen werden ontworpen, verschenen, met wie de artillerieparagraaf van het uit te geven definitieve bevel werd ontworpen en besproken. Daarop berichtte C.-11-19 R.I. telefonisch, dat de opstelling aan de spoorbaan thans dicht tot „zeer dicht" was. De kapitein vestigde er diens aandacht op, dat hij vooral niet al zijn troepen in een lijntje langs de spoorbaan mocht leggen, doch een diepteverdediging moest organiseren. Vervolgens verscheen C.-3-4 R.H. ten tweede male op de cp. en berichtte, dat hij ingevolge de verstrekte opdracht zijn eskadron achter de spoorbaan in stelling had gebracht en dat dit thans de omgeving van het spoorwegviaduct in de kunst weg Rhenen-Grebbe had bezet. Het eskadron kon het daar niet langer houden; het werd verwoed aangevallen door eigen troepen, die van de Grebbe terug gevloeid waren en er door wilden. De kapitein der marechaussee Gelderman zat zelf achter een mitrailleur en maaide alles weg, wat de spoorbaan naderde. 248 3. In den vroegen morgen van 13 Mei zal een krachtige tegenaanval worden ingezet uit N.W. richting, waarbij de vijand zal worden teruggeworpen en de oorspronkelijke frontlijn zal worden hersteld. 4. Aanvalstroepen1-29 R.I., 111-29 R.I., 1-20 R.I. en 11-24 R.I. onder bevel van Luitenant- Kolonel Land. Aanvalsvak: West begrensd door de lijn: Spoorbaan Veenendaal-Rhenen tot kp. 26 Voorm. Bastions. Oost begrensd door de lijn: Weteringsteeg, in Z.O. richting verlengd tot oorspronkelijke frontlijn. Groepeering: Twee voorbataljons, twee bataljons regimentsreserve. Uitgangsstelling De voorbataljons met de voorste afdeelingen in de lijn: Kp. 26 aan de spoorbaan houtrand in N.O. richting. De regimentsreserve met de voorste afdeelingen in den Zuidelijken Meentweg. De aanvalstroepen zullen naar hun plaatsen in de uitgangsstelling worden geleid door Kapitein Puffius van St.-IV Div. met toegevoegd personeel. Aanvalsuur: 13 Mei 4.30. Aanvalsdoel: De oorspronkelijke frontlijn; na het bereiken van deze lijn zetten de Bataljons zich vast en organiseeren onmiddellijk het vuur. Nadat het linkerbataljon der regimentsreserve de in punt 2 genoemde lijn heeft gepasseerd, dirigeert de B.C. een Comp. op Kruiponder, welke compagnie dit punt herovert en de linker flank der aanvalstroepen beschermt; de overige onderdeden van dit bataljon geëchelonneerd ter bescherming linker flank aanvalstroepen. Het rechter bataljon der regimentsreserve rukt op met zijn rechterflank langs den spoorbaan tot kp. 25, stoot van daaruit door in Z. richting en zuivert het boschterrein van vijand. 5. Artillerie. 8 R.A. en onderdeden van 4 R.A. Geen inleidende beschieting, geen rechtstreeksche steun. Krachtige vuurconcentraties op Kruiponder, Complex 1 km. W.Z.W. van Kruiponder, voor malig Hoornwerk en Heimerstein.

NIMH | 1955 | | pagina 274