3-4 R.H. zou niet wijken, maar zou het niet lang kunnen houden. Hij ontving opdracht, geen muis over de spoorbaan te laten en tevens om een bevel over te brengen aan C.-4 R.H., waarvan de inhoud volgens de reconstructie de volgende was: C.-3-4 R.H. vertrok met dit bevel. Vervolgens belde de kapitein C.-II-19 R.I. op en deelde hem mede, dat 4 R.H. naar Rhenen werd verplaatst en dat C.-4 R.H. het bevel over alle troepen aan de spoorbaan op zich zou nemen. C.-II-19 R.I. berichtte, dat hij bij kp. 25 de aansluiting met het nevenbataljon tot stand had gebracht De kapitein verzocht hem nogmaals, contact met dit bataljon op te nemen en er op aan te dringen, dat ook dit op zijn linkervleugel een nauwe aansluiting met 19 R.I. tot stand zou brengen. Voorts deed de kapitein per ordonnans een schriftelijk bevel aan C.-19 R.I. overbrengen, waarin deze werd ingelicht omtrent de toestand en de voornemens betreffende de tegenaanval, terwijl hem tevens werd opgedragen, zich tot elke prijs in zijn stellingen te handhaven. Nu werd er plotseling getelefoneerd door C.-8 R.I. In de cp.-C.-IVDiv. had men de overtuiging, dat van 8 R.I. practisch niet veel meer over was en dat ook C.-8 R.I. reeds uitgeschakeld was, zodat het verwondering wekte, dat deze nog opbelde. C.-8 R.I. deelde mede, dat hij nog steeds op zijn cp. zat en dat ook het zuidelijk deel van de stoplijn van 8 R.I. nog bezet was. Verder berichtte hij, dat overal vijand zat, niet slechts vóór hem, doch ook achter hem en boven hem (in de bomen). Hij deelde mede, op zijn post te zullen blijven, doch dat hij in de lucht hing. De kapitein heeft C.-8 R.I. daarop volledig ingelicht omtrent de tegenaanval, welke over enige uren zou losbreken en zegde hem toe, de aanvalstroepen te zullen doen onderrichten omtrent zijn aanwezigheid en de bezetting van de stoplijn. Hij gaf C.-8 R.I. in overweging, zijn nog overgebleven troepen tijdens de tegen aanval goed gedekt te houden in de loopgraven en onderkomens, opdat er geen verwarring zou ontstaan en geen verliezen door eigen vuur zouden worden ge leden. 249 BEVEL AAN C.-4 R.H. Verplaats Uw regiment naar Rhenen. Neem contact op met C.-11-19 R.I. (badhuis Rhenen), die thans het bevel voert aan den spoorbaan. Neem het bevel op U over alle troepen aan en achter den spoorbaan tusschen den Rijn en kp. 25. Verdedig den spoorbaan tot het uiterste, geen man mag den spoorbaan overschrijden, de grootste belangen zijn hiermede gemoeid. 2) Later zal blijken, dat dit contact zeer onvoldoende was.

NIMH | 1955 | | pagina 275