HOOFDSTUK I UITGANGSTOESTAND 9/10 MEI 1940 a. TROEPENINDELING EN BEVELSVERHOUDINGEN Het Veldleger bestond organiek uit het Hoofdkwartier, de Verbindingsafdeling, de Lichte Divisie, het Ie, He, Ille en IVe Legerkorps, de Legerartillerie, de le t/m 9e Compagnie luchtdoelmitrailleurs, de Weerdienstafdeling, de Pontonafdeling H.K.V. en het Autoregiment, terwijl het 2e Luchtvaartregiment erbij was inge deeld. Het I L.K. was echter aan het Veldleger onttrokken en algemene reserve van de O.L.Z. geworden; daarentegen waren de Brigades A en B onder bevel van de C.V. gesteld, evenals de Luchtverdedigingskring Utrecht-Soesterberg. De troepen, die, behalve III L.K. en Lt.Div., een taak hadden in Noord-Lim burg en Noord-Brabant, stonden gedurende de mobilisatie onder bevel van de C.V., doch nadat III L.K. en Lt.Div. over de Maas zouden zijn teruggenomen (zie onder b), zou de ten Z. van de Maas weder optredende T.B.N.Br. rechtstreeks onder de O.L.Z. komen te ressorteren, terwijl de Lt.Div. als algemene reserve ter beschikking van de O.L.Z. zou komen. Bij het intreden van de oorlogstoestand zou het Oostfront-Vg.Holland onder bevel treden van de C.V. Een compagnie motorrijders was door de O.L.Z. bij het Veldleger ingedeeld en gereorganiseerd voor de strijd tegen parachutisten. De organieke legerartillerie was verdeeld over II en IV L.K., terwijl de in April uit de Vg.Holland ter beschikking gestelde 18 en 19 R.A. waren ingedeeld bij II en IV L.K. en Brig. A. De luchtdoelbestrijdingsmiddelen waren over de grote eenheden verdeeld, doch te Zeist waren ter beveiliging van het H.K.V. geplaatst twee pelotons lu.mitr. en 154 Bt.Lu.A. (4tl.), beide behorende tot 4 C.Lu.Mitr. In April was de Brigade G gevormd, bestaande uit een staf, twee regimenten infanterie en een compagnie pioniers, bestemd om na het intreden van de oorlogs toestand het III L.K., dat met achterlating van zes bataljons uit Noord-Brabant moest worden teruggenomen, weder op sterkte te brengen. Op 9 Mei 1940 had de C.V., wiens hoofdkwartier was gevestigd te Zeist, dus de volgende troepeneenheden onder zijn bevel 1): le. De onder bevel van de Territoriale Bevelhebber in Overijssel enz. (T.B.O.) staande troepen. 2e. lie Legerkorps (Z.deel Valleistelling) 2). 3 (Zie schets/kaarten Nrs. A 1 en A 2) 3e. IVe Legerkorps (N.deel Valleistelling) 2). 0 Voor zoveel niet aangegeven, blijkt de samenstelling der grote eenheden bij de beschrijving van de operatiën van die eenheden. 2) De oude Grebbelinie.

NIMH | 1955 | | pagina 27