maatregelen voor het hernemen van de voorpostenstrook namen, was de vijand bezig met de voorbereiding en de uitvoering van de aanval op de hws., met het zwaartepunt tegenover het Hoornwerk. Na een hevige artillerievoorbereiding slaagde hij er in, tussen 14.00 en 14.30 de frontlijn bij de Grebbesluis binnen te dringen en zich te nestelen in het bos- terrein langs een zandweg, lopende west van de kazematten G. 5, G. 6 en G. 7 en in het terrein ten noorden van de kunstweg, vanwaar hij zich verder uitbreidde naar het N. en het W. en in contact kwam met de stoplijn. Voor een goed begrip wordt nog even de situatie in de omgeving van de Grebbe sluis medegedeeld. (Zie de luchtfoto op blz. 188.) Het Hoornwerk, dat de sluis beschermde, bestond uit een zuidelijk, middelste en noordelijk gedeelte. Op het zuidelijk deel (ten Z. van de Grebbedijk) bevond zich de 2e Sectie van 1-1-8 R.I., onder bevel van een cadet-vaandrig, met twee groepen, die geen uit zicht hadden ten N. van de Grebbedijkde 3e groep, opgesteld nabij het noordelijk talud van de Grebbedijk, was onder bevel gesteld van de res. Ie luitenant op het middelste deel van het Hoornwerk, die commandant was van de le Sectie van deze compagnie; een groep beschikte over kazemat S. 12. Op het noordelijk deel van het Hoornwerk bevond zich de 3e Sectie van 2-1-8 R.I., onder bevel van een vaandrig. Deze beschikte over de kazematten S. 13 en S. 14 en had door boomgaarden, die tot het Hoornwerk reikten, geen uitzicht of schootsveld. Achter de Grift was de 2e Sectie van die compagnie opgesteld, waar 's nachts de reeds gemelde paniek had geheerst. Verder achterwaarts in het bos bevonden zich de 4e Sectie onder een sergeant majoor en de 5e Sectie (S. van 2-III-8 R.I.). De 4e Sectie had een mitrailleur afgestaan aan de 2e, een mitrailleur in kaz. S. 15 en de 3e was defect. Kaz. S. 15 kon door terreinhindernissen en het Grebbe- hotel slechts vuur brengen op de samenkomst van de Cuneraweg en de kunstweg naar Rhenen. Op het noordelijk deel van het Hoornwerk stond de hoge kazemat P. 11 (model rivierkazemat) met een stuk pag., dat vuur kon brengen op de kunstweg naar Wageningen, doch de brisantgranaten had verschoten en dus nog slechts over pantsergranaten beschikte. Achter de Grift stond naast de sluis eenzelfde soort kazemat, P. 10, eveneens met een stuk pag (zonder brisantgranaten), dat de Grebbedijk bestreek. Beide stukken behoorden tot de le Sectie van 8 C.Pag., waarvan het 3e stuk in de stop- lijn stond. De sergeant-majoor sectie C. had zijn opstellingsplaats bij de Grebbesluis. Ten Z. van het Hoornwerk, verdeeld over twee Bastions, lag de 3e Sectie van 1-1-8 R.I., die over kazemat S. 4a beschikte; een Bastion verder werd verdedigd door een zw.mitr. in koepel G. 3a. Achter de 3e Sectie en achter de Grift, lag aan de voet van de steile bergwand de 4e Sectie van 1-1-8 R.I., front zuid. 259

NIMH | 1955 | | pagina 285