worden verdedigd de Waal-Lingestelling als verbinding tussen de Betuwestelling en de Groep Merwede van het Oostfront-Vg. Holland, welke Groep op haar beurt aansluiting gaf aan het Zuidfront-Vg.Holland. Brig. B moest de Maas-Waal stelling verdedigen totdat zij zou worden teruggenomen als legerreserve (zie hierna). Uiterlijk aanvangende in de nacht, volgende op de dag van agressie, moesten op bevel van de O.L.Z. uit Noord-Brabant tot ten noorden van de Waal worden teruggenomen III L.K. (min zes bataljons), een bataljon van 29 R.I. en Lt.Div. De Lt.Div. zou algemene reserve van de O.L.Z. worden in Zuid-Holland. Zij moest in één nacht teruggaan tot ten noorden van de Bergsche Maas en het Hollandsch Diep, waarbij de wielrijders gebruik moesten maken van de bruggen bij Drongelen en Keizersveer, de gemotoriseerde onderdelen van de brug bij Moerdijk. Ten N. van de Bergsche Maas en het Hollandsch Diep was de mars door de O.L.Z. geregeld. 3 en 6 G.B. moesten zich zo spoedig mogelijk zelfstandig met de hun ter be schikking staande vervoermiddelen (bij 3 G.B. was 4-V Aut.Bat. ingedeeld), be geven resp. naar Willemstad en Moerdijk, waar zij nadere aanwijzingen zouden krijgen van resp. C.-Groep Spui en C.-Groep Kil van het Zuidfront-Vg.Holland. Ill L.K. zou na verplaatsing achter de Waal weder op sterkte worden gebracht met de bataljons van Brig. G en worden belast met de verdediging van de Linge- stelling en de Waal van Tiel tot aan de aangegeven scheidingslijn met Brig. A bij IJzendoorn. De inundaties voor de Lingestelling, door de zorg van de O.L.Z. voorbereid, zouden na het intreden van de oorlogstoestand worden gesteld. Het Oostfront-Vg.Holland zou na het intreden van de oorlogstoestand, op nader bevel van de O.L.Z., onder bevel van de C.V. treden. De C.V. kon reeds vóór het intreden van de oorlogstoestand de nodige aanwijzingen geven aan C.- Oostfront betreffende de taak en de opstelling van de veiligheidsbezetting van dat front. De Groep Merwede van het Oostfront vormde de verbindingsschakel tussen de Lingestelling en het Zuidfront van de Vg.Holland, zodat de daarin aanwezige troepen voor de verdediging van die Groep moesten blijven aangewezen. De Maas-Waalstelling vormde in de vóór April 1940 voorgenomen verdediging van Nederland de schakel tussen de Peel-Raamstelling en de Betuwestelling. In het nieuwe plan, waarin concentratie van de verdedigingsmiddelen op het hart van het land het leidende beginsel was, had deze stelling geen zin meer en moest gelijktijdig met het terugnemen van III L.K. ook de Brig. B worden terugge nomen. Dit opende voor de C.V. de gelegenheid, om een grote eenheid in reserve te krijgen, hetgeen noodzakelijk was, daar geen Veldlegerreserve beschikbaar was. Wel lag het in het voornemen, een reserve uit het I L.K. beschikbaar te stellen, indien de omstandigheden dit zouden toelaten, doch dit kon eerst bij het uit breken van de oorlog blijken. Brigade B (min St., 1,11-29 R.I.) moest de stelling in het land van Maas en Waal blijven bezetten tot de voortgang van de verplaatsing van III L.K. het mogelijk 6

NIMH | 1955 | | pagina 30