Een zevental groepen van dit eskadron was op 10 Mei reeds in gevecht geweest bij Heumen aan het Maas-Waalkanaal en het eskadron bestond thans nog uit het le, 3e en 4e Peloton en een deel van het 2e Peloton, dat verder als aanvulling van de andere pelotons werd gebruikt en te zamen met de commandogroep optrad. Het reed naar en door Rhenen met een peloton vooruit. Te Rhenen trof het een vrij wanordelijke toestand aan, daar er zich veel terugtrekkenden bevonden en op deze plaats storend artillerievuur viel. C.-III-ll R.I. kwam, aan de voet gewond, achter op een motorrijwiel het eskadron tegemoet; hij deed het eskadron halt houden, wees de E.C. op de kaart de stoplijn aan en deelde mede, dat er slechts een zeer zwakke vijand op de Grebbe- berg was, die zich schuil hield en dat zich scherpschutters als apen in de bomen bevonden. De E.C. deelde nu als zijn voornemen aan zijn pelotons Cn. mede: Over het viaduct de berg oprijden tot nabij kp. 110, bij de wegsplitsing l) af stijgen, ontplooien en in linie naar voren gaan om het bos te zuiveren van vijand. Het le Peloton zou daarbij ondersteuningspeloton zijn en aanvankelijk 150 a 200 m achter de voorpelotons volgen. Indien de stoplijn bezet zou zijn, zou het eskadron oprukken tot aan het kanaal oost van de Grebbeberg 2)indien de afdeling, die de stoplijn bezet had, zelf reeds naar voren was gegaan, zou het eskadron de stoplijn voorlopig bezet houden. Onmiddellijk vóór de wegsplitsing ontving het eskadron plotseling hevig artillerievuur 3). Onmiddellijk werd dekking gezocht in het bos, waar getracht werd, de pelotons in linie te brengen, hetgeen niet goed gelukte, daar, behalve artillerievuur, tevens geweervuur werd ontvangen van een infanterie-onderdeel in het bos. Vermoedelijk zijn dit groepen van III-ll R.I. geweest, die uit de stoplijn terugtrokken, alsmede uit Leersum nagezonden sectiën van dit bataljon, terwijl ook het gebruik van Pfeiff-patronen door de Duitsers hiertoe het zijne zal hebben bijgedragen. De vóórpelotons zijn daarop over korte afstand teruggegaan, waardoor de commandogroep en het le Peloton, dat reserve was, vóór de beide andere pelotons kwamen. De C. van het le Peloton deed dekking nemen zuid van de weg en won nog enige afstand terrein tot achter een loopgraaf, waar eigen infanterie lag (ver moedelijk de stoplijn). De troep was zenuwachtig en schoot zonder bevel in alle richtingen. De E.C. zelf ging verder naar voren en kwam in de stoplijn, waar hij de kapitein der artillerie Greter en C.-l-III-ll R.I. ontmoette, met welke officieren hij een bespreking voerde. De inhoud dezer besprekingen is niet meer geheel kunnen worden gereconstrueerd 4). 285 1) Bedoeld is van kunstweg naar Wageningen en Heimersteinschelaan. 2) Bedoeld is de Grebbe of Grift. 3) Dit is het vuur geweest, waarvan ook bij III-ll R.I. melding werd gemaakt en waardoor de kapitein wd. B.C. oponthoud ondervond, toen hij zich in de cp. van C.-I-8 R.I. ophield. 4) De kapitein Greter deelde later mede, dat de E.C. zijn troep niet voorwaarts kon krijgen door het vuur van eigen troepen en dat daarna met de E.C. een afspraak werd gemaakt, dat het eskadron van het tramstation uit langs de Rijn voorwaarts zou gaan.

NIMH | 1955 | | pagina 311