zodat hij terugkeerde naar Amerongen en vervolgens naar Leersum ging,waar deze treinen in de terugtocht werden ingeschakeld. Door een en ander kwamen bij het bataljon geen verbindingsmiddelen, extra munitie en handgranaten beschikbaar en kon geen warm eten worden verstrekt. Slechts de C. der 2e Comp. had te 15.00 kans gezien, zijn compagnie te doen eten. Bij de 3e Compagnie was de keukenwagen nog wel even geweest, doch deze moest op datzelfde ogenblik tengevolge van artillerievuur terug en is niet meer ver schenen. De uitvoering van de opdrachten door de compagnieën had als volgt plaats: De Mitrailleurcompagnie kwam aan, toen de andere compagnieën reeds waren vertrokken. De C.C. ontving zijn opdracht in grote haast, had geen voldoende gelegenheid, op zijn kaart aantekeningen te maken en heeft het doel, waarvoor werd opgerukt, niet goed begrepen. Dit is van veel belang, omdat deze C.C. in de nacht plotseling met het commando over het bataljon is belast geworden, zonder vol doende op de hoogte te zijn. De compagnie werd te 17.15 met een sectie van II Aut.Bat. vervoerd naar Berg en Dal via de Veenendaalsche weg, waar de C.C. de le en 4e Sectie op 3 stukken bracht uit de 2e Sectie, de le Sectie indeelde bij de le Compagnie, de 4e Sectie bij de 2e Compagnie (18.20). Laatstgenoemde sectie kon onmiddellijk met de 2e Compagnie medemarcheren, doch daar de le Compagnie reeds weg was, marcheerde de le Sectie zelfstandig naar kp. 25, waar zij plotseling artillerievuur ontving. De sectiecommandant vernam, dat er landmijnen lagen en dat de wegen zouden worden versperd met verhakkingen en daarom keerde hij met zijn sectie terug naar de cp. van de B.C. bij Berg en Dal (19.30). Vandaar is de sectie eerst later met de le Compagnie medegemarcheerd (zie hierna). De van de M.C. nog aanwezige 3e Sectie (2 st.) werd in reserve geplaatst bij Berg en Dal. De le Compagnie, bestaande uit drie sectiën, was naar Prattenburg vertrokken met twee sectiën op rijwielen en een sectie op een trailer, welke laatste nog niet aanwezig was, toen de rest van de compagnie reeds vertrok. Daar op grote spoed werd aangedrongen bij de uitvoering van de opdacht, reed de C.C. onmiddellijk langs de opgegeven weg met de twee sectiën op rijwielen af naar de korenmolen te Achterberg, waar de rijwielen in een boerderij werden achtergelaten Op de kunstweg Vreewijk-Achterberg trok 2-3 R.H. voorbijde E.C. deelde mede, dat hij ten aanval oprukte. Uit de richting van de Levendaalsche weg kwamen een aantal ongewapende militairen, die met een witte doek zwaaiden en verklaarden, wegens een vijandelijke aanval te hebben moeten terugtrekken 2). 322 1) De per trailer vervoerde sectie is later aangekomen en moest op last van de B.C. de trailer verlaten. De serg.cap.-sectie C. ontving geen opdracht, waarheen hij zich moest begeven. Hij ging op eigen initiatief op weg in de richting Rhenen, kwam onder artillerievuur en meldde zich bij een Afd.C. van 4 R.A., die hem bij zich heeft gehouden. 2) Dit was het restant van de 4e Sectie van 2-II-8 R.I. uit de omgeving van Kruiponder.

NIMH | 1955 | | pagina 348