Voor de brigade werd als legeringsrayon na verplaatsing aangewezen het rayon Amerongen-Wijk bij Duurstede-Beusichem-Zoelmond-Rijswijk-Maurik-Essen- broek-Amerongen. Lichte Divisie Het teruggaan van de Lt.Div. naar het gebied ten N. van de Bergsche Maas en het Hollandsch Diep moest geschieden op bevel van C.-III L.K., die aan C.-Lt.Div. moest opdragen, zo spoedig mogelijk zijn cp. te berichten aan de O.L.Z. De divisie moest het Hollandsch Diep overschrijden bij Moerdijk met het ge motoriseerde gedeelte, terwijl het niet gemotoriseerde deel moest gebruik maken van de militaire jukbrug bij Drongelen en de vaste brug bij Keizersveer, beide over de Bergsche Maas. 3 en 6 G.B. Het teruggaan van 3 en 6 G.B. op het Zuidfront-Vg.Holland moest door C.- III L.K. worden bevolen, zodra grensoverschrijding had plaats gehad. Opdracht S.B. troepen en lichte troepen De troepen, onder bevel van de T.B.O. en de Groepen Betuwe en Maas- Waal van de S.B. hadden opdracht, de vijandelijke opmars te vertragen door het uitvoeren van vernielingen, terwijl daarna weerstand moest worden geboden resp. aan de IJssel, in de stelling Lent-Bemmel-Huissen en aan het Maas-Waal kanaal. Zodra deze weerstand zou zijn gebroken, moest de verdere vertraging worden overgenomen door de lichte troepen, bestaande in het Land van Maas en Waal en de Betuwe elk uit een eskadron wielrijders, ten N. van de Rijn-Lek uit 4 R.H. (II L.K.) en 1 R.H. (IV L.K.), welke regimenten beide nog gedeeltelijk uit bereden eskadrons bestonden, bovendien door 5 R.H. (IV L.K.), een geheel be reden regiment. De vertraging door deze lichte troepen kon in de brede gebieden, waarin zij moesten optreden, niet groot zijn en moest voor een deel gevonden worden in het uitvoeren van het voorbereide vernielingsplan. Bovendien had het gebrek aan reserves er de C.V. toe genoopt, de opdracht voor de lichte troepen zodanig te formuleren, dat deze zich niet aan vernietiging mochten bloot stellen, ten einde intact als reserves achter de stellingen beschikbaar te kunnen komen. Het spreekt vanzelf, dat dit een beletsel voor de commandanten der lichte troepen was voor een volledige inzet van hun regimenten tegen de vijand. T erugtochtsvoorbereidingen In verband met het verloop van de strijd, die uitliep op een terugtocht op het Oostfront-Vg.Holland, dient nog te worden vermeld, welke voorbereidingen waren getroffen met het oog op een eventuele terugtocht op dat front. 11

NIMH | 1955 | | pagina 35