De luchtstrijdkrachten op 12 Mei 1940 In onderdeel A. werd reeds medegedeeld, dat er nog slechts weinig vliegtuigen konden worden uitgebracht ten behoeve van het Veldleger, die bovendien in hoofd zaak voor IV Div. ageerden. De in de morgen te 5.05 en 7.10 onder bescherming van drie jachtvliegtuigen gestarte twee verkenningsvliegtuigen van de Ille Verkenningsgroep, die boven de Veluwe hadden verkend, waren met negatieve berichten teruggekeerd. Een te 12.00 met een vliegtuig van de Ille Verkenningsgroep bevolen ver kenning van de Grebbeberg en Veenendaal was niet kunnen worden uitgevoerd, daar er geen bescherming kon worden gegeven. Nadat des morgens op bevel van de C.V. vanwege C.-2 Lv.R. overleg was ge pleegd met C.-II L.K. en C.-IV Div. en een luchtbombardement gewenst bleek op 300 m vóór de frontlijn vóór de Grebbeberg, kon ook dit wegens het ontbreken van bescherming niet worden uitgevoerd. Nadat de Duitsers in de hws. waren doorgedrongen, werden alle beschikbare vliegtuigen en bemanningen van de Ie Verkenningsgroep ingezet op de W.rand van Wageningen en op de artillerie ten O. van Wageningen. Te 17.00 startten vier vliegtuigen, beschermd door drie jachtvliegtuigen; een der jagers startte door motorpech te laat en heeft de anderen niet meer kunnen vinden. Bij Wageningen ontvingen de vliegtuigen veel vuur. Op 2 km ten W. van deze plaats werd door mondingsvuur een batterij ontdekt. De commandant vloog deze batterij aan, zijn toestel werd getroffen, doch hij wierp in duikvlucht 4 bommen, waarna hij zijn toestel in de Betuwe achter de eigen linies aan de grond zette, na eerst nog door eigen troepen te zijn beschoten. Een ander toestel heeft enige bommen geworpen, terwijl een derde (niet van bommen voorzien) de kunstweg naar Wageningen mitrailleerde. Twee vliegtuigen keerden terug, zonder doelen te hebben gezien. Een toestel werd aangeschoten en maakte een noodlanding in de Betuwe. Zes vliegtuigen landden behouden te Soesterberg. Daarna zijn, nadat op de doodvermoeide vliegers en waarnemers een beroep was gedaan, te 18.32 drie vliegtuigen van de Ille Verkenningsgroep met vrijwillige bemanning, zonder bescherming, opgestegen om de westrand van Wageningen te verkennen, te bombarderen en te mitrailleren. Zij werden bij Wageningen door Duitse vliegtuigen aangevallen, waardoor twee vliegtuigen moesten noodlanden, die verloren gingen. Een sergeant-vlieger sneuvelde, een sergeant-vlieger en een sergeant-waarnemer waren gewond en werden in het ziekenhuis te Culemborg opgenomen, terwijl een luitenant-waarnemer krijgsgevangen geraakte. Het derde toestel kwam vol kogelgaten binnen en meldde, dat de westrand van Wageningen zwaar bezet was en dat bombarderen en mitrailleren niet mogelijk was geweest, daar tientallen Duitse vliegtuigen dit hadden verhinderd. Practisch effect op de operaties van de Duitsers hebben deze vluchten niet opge leverd, doch men moet bewondering hebben voor de moed van het vliegend personeel, om onder deze omstandigheden te starten en het heeft vele moede 348

NIMH | 1955 | | pagina 374