strijders op de Grebbeberg goed gedaan, nog enige eigen toestellen in actie te hebben gezien. 3. De verdediging van de ne divisie op 12 Mei 1940 De bevelvoering van C.-II Div. Op deze dag werd de vijand voor het vak van de He Divisie actiever. Te 5.15 meldde C.-10 R.I. een aanval op de voorposten, tengevolge waarvan twee zw.mitr. werden vernield en de verbinding van de voorpostencommandant met zijn drie vakcommandanten was verbroken. Te 5.45 werd het voorm. fort aan de Buurtsteeg onder vuur genomen, naar men eerst dacht door artillerie, doch later bleek dit mortiervuur te zijn; er waren slechts 2 gewonden. Tegenover 22 R.I. en 15 R.I. werden slechts enkele patrouilles waargenomen. Later kwam bericht, dat de voorposten van 10 R.I. terugvloeiden, doch door C.-10 R.I. naar hun opstellingen werden teruggezonden en te 11.00 bleken zij, behoudens verliezen, weder in hun opstellingen terug te zijn. Op aanvragen van de R.Cn. werden verschillende artillerievuren voor de voor posten afgegeven. Te 15.30 ontving C.-II Div. persoonlijk per telefoon het bevel van de C.V., vermeld in Hoofdstuk II onder c, inhoudende, dat de vijand bij IV Div. in de hws. was doorgedrongen, doch de spoorweg niet had overschreden, dat C.-II Div. belast werd met het doen van een tegenaanval met 11-11 R.I. en 1-20 R.I., die onder bevel van respectievelijk Cn.-10 R.I. en 22 R.I. moesten aanvallen tussen de spoorweg en de inundatie met as van beweging evenwijdig aan de spoorweg, dat I en II-4 R.A. werden aangewezen, om de aanval te steunen en dat C.-II Div. tevens werd belast met het bevel over IV Div. en Brig.B, welke laatste langs de weg Amerongen-Rhenen werd ingezet. Onverwijld werd aan 1-20 R.I. te Woudenberg en 11-11 R.I. (met een sectie van l-II Bat.Pag.) bij Vacantiekolonie (N.O. van Amerongen) opgedragen, zich te begeven naar de omgeving van het wegenknooppunt in vt. 165-446 bij het café De Oude Trekpot, waarheen ook Cn.-10 en 22 R.I. waren ontboden, terwijl de D.A.C. verkenningen voor nieuwe stellingen deed uitvoeren. Uit het gevechtsbericht van C.-10 R.I. blijkt, dat C.-II Div. bevel aan deze R.C. heeft gegeven, voor de tegenaanval troepen uit de tussenverdediging en de stoplijn aan te wijzen en zich daarmede te begeven naar De Oude Trekpot, waar hij tevens het bevel zou krijgen over 11-11 R.I. en l-II Bat.Pag. In verband hier mede heeft C.-10 R.I. twee halve compagnieën en twee sectiën zw.mitr. los ge maakt en naar De Oude Trekpot gedirigeerd 1). 349 (Zie schets/kaart Nr. C. 7, luchtoverzichten Nrs. 2, 3 en 4 en luchtfoto op blz. 352) Of de C.V. hiertoe tevens bevel had gegeven, of dat C.-II Div. dit op eigen initiatief heeft gedaan is niet meer na te gaan. Deze onderdelen hebben gewacht op bevelen. Een der kapiteins begaf zich te ongeveer 20.00 naar C.-10 R.I. en keerde op 13 Mei naar de stelling terug.

NIMH | 1955 | | pagina 375