was, werd deze aanval onmiddellijk door C.-207 Div. afgelast. De aanvalstroepen werden teruggenomen, doch I.R. 368 bleef met twee bataljons tegenover de voor posten liggen ter weerszijden van de spoorweg en kunstweg naar Ede. Uit de gegevens blijkt tevens, dat de Commandant van I-I.R. 368, majoor Knobelsdorff, 2 luitenants, 15 onderofficieren en manschappen waren gesneu veld en dat 1 officier en 17 man waren gewond. Op de vleugels van de voorposten was geen aanval uitgevoerd, zodat het terug trekken daar geen reden had. 22 R.I. (vervolg van blz. 220). Bij 22 R.I. vallen slechts bijzonderheden te vermelden uit de omgeving van het steunpunt bij de kruising van de weg Klomp-Renswoude en de Slaperdijk (steun punt Wolfshaar/Slaperdijk) 1). Dit steunpunt bevatte 4 lt.mitr. en 5 zw.mitr. (waarvan 2 Vickers), onder bevel van een luitenant. In de vroege morgen was door een patrouille te Renswoude vastgesteld, dat een Duitse afdeling naderde uit de richting Barneveld. Te ongeveer 8.00 werd een verkennende Duitse afdeling ten Z. van Renswoude tegenover de voorposten waargenomen, die later verdween; daarna werd vernomen, dat Duitsers zich te Renswoude bevonden. Ongeveer gelijktijdig weken voorpostenafdelingen van 3-II-10 R.I., hoewel niet rechtstreeks aangevallen, uit in de richting van Renswoude, voorzien van witte lappen aan de geweren, onkundig van het feit, dat Renswoude door de vijand was bezet. Hierbij sloot zich aan een sergeant en een deel van de bezetting van Wolfs haar-Slaperdijk, terwijl de luitenant naar zijn C.C. trok. Een flinke sergeant hield echter met een deel van de bezetting het steunpunt vast. C.-2-I-22 R.I. vroeg artillerievuur aan op Renswoude; daarna nam hij waar, dat de voorste Nederlandse afdeling te Renswoude de wapens neerlegde en met de handen omhoog verdween, vervolgens viel het aangevraagde artillerievuur op Renswoude en de nog daarheen onderweg zijnde vluchtelingen keerden om en kwamen gedeeltelijk bij C.-2-I-22 R.I., gedeeltelijk in het tussenterrein terecht, waar zij uit de hws. onder vuur werden genomen. Door zich er persoonlijk heen te begeven, is het de C.C. gelukt, het vuur te doen ophouden, na veel moeite het steunpunt Wolfshaar-Slaperdijk weder volledig te doen bezetten en ook de mannen van 11-10 R.I. in stelling te brengen. De volgende morgen zijn deze weder naar hun eigen opstellingen teruggezonden. De bij Renswoude achtergelaten wapens werden door een patrouille terugge haald. Te 23.30 werden door II-8 R.A., ter vervanging van II-4 R.A. belast met de rechtstreekse steun, afsluitingsvuren afgegeven voor de voorposten, o.a. ten noorden van de voorm. Schans en op het wegenkruispunt ten W. van Renswoude. De bewegingen in de vps. lokten vijandelijk vuur uit van de in de frontlijn op gestelde mitrailleurs, waardoor een gewonde viel. Bovendien meende men, dat 353 0 Het is nog juist te zien bovenaan op luchtoverzicht Nr. 2.

NIMH | 1955 | | pagina 379