Het verloop van de aanval op 13 Mei zal bij de beschrijving van die dag worden medegedeeld. Wat niet uit de Duitse, doch wel uit de Nederlandse gegevens blijkt, is het volgende. De S.S.mannen pleegden herhaalde malen handelingen, die in strijd waren met de internationale oorlogsgebruiken. Behalve, dat zij ruw en onridderlijk tegen hun gevangenen optraden, is het volgende voorgekomen. Op de weg naar Wageningen werden bij herhaling gevangenen als dekking tegen vuur gebruikt. Bij de Grebbesluis werden gevangen Nederlandse soldaten gebruikt om de brug te helpen herstellen. In de timmerfabriek tegenover station Rhenen, waar C.-III/S.S.regiment zich had genesteld, werden Nederlandse gevangenen op aan vuur blootgestelde plaatsen opgeborgen; bij het licht worden werden een aantal hunner op een rij opgesteld zodanig, dat zij het vuur tot zich trokken. Een aantal gevangenen is de deur uit gejaagd tegen het Nederlandse vuur in, waardoor doden en gewonden vielen. Een kornet, die weigerde, doden te begraven, werd a bout portant neerge schoten. De voor de stoplijn ingegraven S.S.ers deden zich 's nachts te goed aan sterke drank, die uit de kelders van het Grebbehotel was geroofd. Vele Nederlandse gevangenen maken melding van dronken S.S.ers. 227e Inf.Div. (Vervolg van blz. 223) Van deze divisie was de snelle Groep-Zuid (S.G.Z.) op 11 Mei te Barneveld aan gekomen, waar op 12 Mei te 3.45 ook III-I.R. 366 aankwam. S.G.Z. bestond uit Wr.Bat. 227, gevormd uit de Aufkl. Abt. 227 en van ieder R.I. een compagnie op rijwielen. Voorts pantserafweergeschut, een batterij artillerie en pioniers. De zware infanteriewapens werden vervoerd op D.K.W.auto's, de munitie op motoren met zijspan. Op 12 Mei te 2.02 gaf de D.C. bevel aan S.G.Z., te verkennen tegen het Vak Terschuur-Achterveld-Scherpenzeel Te 8.00 geraakten motorverkenners bij Scherpenzeel in gevecht, waarna een sterke verkenningsgroep daarheen werd gezonden (vermoedelijk versterkt met een sectie pantserafweergeschut en een batterij-artillerie.) In de middag werd Scherpenzeel in brand geschoten, nadat te 11.00 ten Z. van Renswoude 135 gevangenen werden gemaakt 2). De S.G.Z., bij Achterveld versterkt met III/I.R. 366, stond uitgerekt van Ter- schuur tot ten Z. van Renswoude. Voor zoveel uit de gegevens valt na te gaan, bevond zich te en Z. van Scherpen- zeel-Renswoude een compagnie wielrijders en ten N.O. van Scherpenzeel een eskadron wielrijders. 357 1) Scherpenzeel behoorde feitelijk nog tot het vak van 207 Div. 2) Delen van de voorposten van 10 R.I. en 22 R.I.

NIMH | 1955 | | pagina 383