R.I. en, na deze te hebben ingelicht, bij C.-8 R.I., waar beiden verder aan de strijd hebben deelgenomen. De groep, die zich in het magazijn bevond, bestond voornamelijk uit van elders naar de cp. teruggetrokken soldaten, die zeer gedemoraliseerd waren en na korte tijd terugtrokken, toen het magazijn in brand werd geschoten. C.-l-III-ll R.I. begaf zich toen met enige onderofficieren en soldaten naar de villa van Ouwehand met nabijgelegen garage, waar zich ook de luitenant-adjudant ophield. Door deze groep is aanvankelijk met succes gestreden en een stuk geschut werd tot zwijgen gebracht. Toen door een handgranaat het stro in de garage in brand geraakte, vluchtte het personeel naar de villa, waar nog enige tijd tegenstand werd geboden, doch het moreel zakte tot nul, toen werd waargenomen, dat het paviljoen in elkaar stortte. Toen daarna ook vuur uit westelijke richting werd ontvangen en de soldaten niet meer tot verder strijden waren te krijgen, moest de kapitein wel tot overgave besluiten. De derde groep, die zich in hotel Grebbeberg bevond, heeft zich aanvankelijk, onder leiding van C.-Vbd.A., te weer gesteld, doch de moed was er spoedig uit. C.-Vbd.A. heeft zich nog via de verbindingsloopgraaf naar majoor Landzaat be geven en de telefooncentrale geïnspecteerd, doch daarna is hij teruggekeerd naar het hotel en ten slotte teruggetrokken op de cp. van C.-8 R.I. Het hotel werd door de Duitsers bezet, nog vóórdat het paviljoen in elkaar was geschoten. In de omgeving van deze cp. waren de Duitsers, naar schatting te ongeveer 13.00, meester van het terrein, zodat de weg vrij was naar de zich sedert de vorige avond in de timmerfabriek tegenover station Rhenen bevindende Duitse afdeling. Uit het dagboek van de 207e Duitse Divisie blijkt het volgende. Zoals reeds op blz. 355 en 356 werd medegedeeld, waren op 12 Mei te 23.00 bevelen gegeven voor de voortzetting van de aanval. Hierbij zou het S.S.regiment, wat de aanvalsrichting Rhenen betreft, worden afgelost door I.R. 322, om te gaan aanvallen in de richting Achterberg. I.R. 322 was in het begin van de middag in zware veldwinnende aanval in het bos ten Z. van de weg Grebbesluis-Rhenen in de richting van de spoorweg, waar nog steeds delen van III/S.S. stonden. I/I.R. 322 gelukte het 's middags, de bosstelling langs het open terrein ten N. van de kunstweg te nemen en door te dringen naar de westrand van de Grebbe berg. Te 12.30 (10.50 Ned. tijd) kon aan de in het handgemeen gewikkelde troep worden bekend gemaakt, dat te 15.00 (13.20 Ned. tijd) de aanval door stuka's zou worden ondersteund. Uit de voordracht voor het ridderkruis van het IJzeren kruis van S.S. Ober- sturmbannführer H. Wackerle, C.-III/S.S.regiment, blijkt, dat deze, die zich met een deel van zijn bataljon de vorige avond tegenover station Rhenen had genesteld, 369

NIMH | 1955 | | pagina 395