westrand van Rhenen kreeg later contact met 3-4 R.H., toen dit eskadron de Veer- weg bezette. Te ongeveer 9.00 werd op verzoek van de luitenant-adjudant van 1-8 R.A. een peloton aangewezen, om de Koerheuvel te bezetten in verband met geruchten, dat de watertoren op die heuvel door de Duitsers was bezet. Er bleken echter Neder landse militairen op de toren te zijn en het peloton keerde terug. Het peloton uit Rhenen sloot te 11.00, het brandende Rhenen vermijdende, bij het eskadron aan, toen een gerucht omtrent terugtrekken werd vernomen. Het eskadron heeft zeer veel doelloos vuur afgegeven op vermeende vijand; bij herhaling trekken groepjes eigen troepen uit het voorterrein naar het W. terug, die men voor vijand aanzag. Te 11.15 kwam uit de richting Vreewijk een groep militairen in de looppas aan stormen, die voor Duitsers werden aangezien en onder vuur werden genomen. Het bleken artilleristen te zijn, die mededeelden, dat de vijand tot op korte afstand was genaderd en dat zij hun vuurmonden hadden onbruikbaar gemaakt. Zonder onderzoek nam de E.C. dit verhaal als juist aan en hij ging aan de R.C. mededelen, dat diens cp. gevaar liep, omsingeld te worden. Deze mededeling is, zoals wij nader zullen beschrijven, voor C.-4 R.H. aanleiding geweest, zijn cp. achteruit te brengen. Van het M.E. had de le Sectie de bewegingen van het 6e Eskadron gevolgd, ter wijl de 2e Sectie onder bevel van C.-2-3 R.H. was gesteld. De 3e en 4e Sectie waren ingedeeld bij de gevechtsgroep, onder bevel van de toegevoegde majoor, kwamen te 4.15 in stelling bij Oude Watertoren, doch de majoor had hiervoor geen taak, omdat de voorbereide opstellingen door M.C.-II-19 R.I. waren bezet. Teruggezonden naar C.-4 R.H., kwamen deze sectiën in stelling bij de Nieuwe Veenendaalsche weg, gereed om vuur op kp. 25 uit te brengen, doch vuurop- drachten werden niet verleend. Zij hebben dus in twee opstellingen werkeloos gestaan. Toen de E.C. te 11.00 om een vuuropdracht verzocht, kreeg hij opdracht, met de le, 3e en 4e Sectie bij Remmerden de eventuele terugtocht van eigen troepen uit Rhenen te dekken in het terrein tussen de kunstweg Rhenen-Elst en de kunst weg 1 km ten N. daarvan; later werd ook de 2e Sectie hierbij ingedeeld. Op dit tijdstip bracht C.-4 R.H. dus reeds zijn voornaamste vuurkracht naar achteren. De S.Mr., in stelling bij de Achterbergsche straatweg, heeft slechts één vuur opdracht ontvangen, die echter niet is uitgevoerd. De toegevoegde majoor had zich zo weinig van de toestand in de omgeving en inzonderheid bij het viaduct op de hoogte gesteld, dat hij deze sectie, die bij uitstek geschikt was, om vuur op de door de Duitsers bezette timmerfabriek en omgeving uit te brengen, werkeloos liet staan. Toen hij geen taak voor haar wist, had hij de sectie naar de R.C. gezonden, die haar te 6.30 in reserve had geplaatst nabij Leemkuil (nabij de cp. van C.-III-8 R.A.). 387

NIMH | 1955 | | pagina 413