2-II-19 R.I.j onder bevel van een luitenant 1), was opgesteld in drie sectie steunpunten nl. één ten W. van kp. 25, één zuid en één noord daarvan. In die steunpunten waren bovendien ondergebracht het grootste deel van 2-II- 11 R.I. en uit het voorterrein teruggetrokken groepjes van 8 R.I., III-ll R.I. en 1-24 R.I., die bij kp. 25 over de spoorweg waren gekomen. C.-2-II-11 R.I. liet de leiding aan de niet zeer actieve luitenant van 2-II-19 R.I. over. Nu en dan is er vuur uitgebracht op de Laarsche berg. De compagnie werd bezocht door C.-24 R.I. met enige mannen (zie hierna), die eerst de 2e Sectie en later het meer noordelijke vak en de C.C. bezocht en het voorterrein deed ver kennen. Bij de 2e Sectie, onder bevel van een 2e luitenant, was de geest goed. Zij kreeg nu en dan Duitse patrouilles in het bosterrein ten O. van de spoorweg te zien, die na bevuurd te zijn, verdwenen. Er werd samengewerkt met de sectie mortieren van 8 R.I., die in de nabijheid in stelling stond. De sectie kwam onder artillerievuur en te 13.20 vielen bij een Stuka-aanval bommen in de omgeving, waardoor wel mitrailleurs en geweren onklaar raakten, doch geen doden of ge wonden vielen. Bij de 4e Sectie, die zich onmiddellijk ten W. van de spoorwegovergang bij kp. 25 bevond, brak bij de Stuka-aanval paniek uit op een gerucht, dat de Duitsers reeds in de stelling waren doorgedrongen. Deze sectie trok terug, evenals de wd. C.C., die echter werd opgevangen door C.-24 R.I. en naar zijn loopgraaf werd teruggezonden. Hij trok echter na vertrek van C.-24 R.I., toch, te zamen met C.-2-II-11 R.I. terug. De beide nevenliggende sectiën hielden ook na de stuka-aanval stand. Bij de meest noordelijke sectie bleef het personeel zelfs ter plaatse, toen tijdens die aanval de vaandrig-sectie C. afwezig was en op de cp. van de C.C. bezig was met het lossen en verdelen van de munitie die, op last van de B.C. per vrachtauto gezonden, vóór de aanval was aangekomen. Door deze sectie was waargenomen, dat nabij Achterberg troepen bij de boerde rijen samenschoolden en werden op de Laarsche berg witte gestalten waarge nomen 2), waarna daarop het vuur was geopend door de nabij gelegen sectie zw. mitr. Toen twee lichte mitrailleurs waren uitgevallen en de vaandrig tot de ontdekking kwam, dat zijn rechter nevensectie en de C.C. waren verdwenen, trok hij met zijn sectie terug. De 2e (rechter) Sectie was, na de stuka-aanval, waarbij een lichte mitrailleur en enige geweren werden beschadigd, in de stelling gebleven. Eerst te 17.30 ontdekte de luitenant, dat alle troepen in zijn omgeving waren verdwenen en eerst toen besloot hij, met zijn sectie terug te trekken, hetgeen zonder hinder door de Duitsers, werd uitgevoerd. De drie sectiën zw.mitr. van 11-19 R.I. zijn, zoals nader zal worden mede- 394 0 De kapitein was op 12 Mei commandant geworden van de vluchtelingen uit de vps. en niet bij zijn compagnie teruggekeerd. 2) De gevangen genomen en op last van de Duitsers gedeeltelijk ontklede Nederlandse soldaten.

NIMH | 1955 | | pagina 420