ontdekte C.-le Compagnie, dat de zw.mitr. waren verdwenen en dat ook de cp. van de B.C. was verlaten. In onderling overleg besloten de beide kapiteins daarop, met hun compag nieën in N. richting terug te trekken. De 3e Compagnie hield nog stand met enige secties front-zuid, totdat de kaze matten G. 33, 34 en 35 door de Duitsers waren veroverd. De le Compagnie trok langs de Zuidelijke Meentweg en vond C.-2e Com pagnie (tevens wd.B.C.) met zijn compagnie op de Cuneraweg. De 3e Compagnie, nog ongeveer 90 man sterk, trok verder noordelijk en vond ter hoogte van kp. 28 de wd.B.C. Bij C. -2e Compagnie was te 14.45 (dus lang nadat de tegenaanval was mislukt) de luitenant-adjudant verschenen met de mededeling, dat de B.C., zonder orders achter te laten, was verdwenen, dat de kapitein moest optreden als wd. B.C. en dat het bataljon moest terugtrekken. De kapitein gaf een bevel tot terugtrekken aan C.-3e Compagnie (dat deze vermoedelijk niet heeft bereikt) en trok met zijn compagnie terug naar de Noordelijke Meentweg, waar hij voorlopig stelling nam en contact opnam met C.-I-19 R.I., die mededeelde van plan te zijn, naar het N. terug te trekken. Vervolgens begaf de kapitein zich naar het uiteinde van de Noordelijke Meentweg aan de Cuneraweg, waar C.-29 R.I. bezig was, zijn troepen in stelling te brengen. Aldaar sloten zich de beide andere compagnieën van het bataljon bij de 2e Compagnie aan en de wd. B.C. zocht verband met C.-19 R.I., wiens cp. verlaten werd gevonden en gedeeltelijk in brand stond (16.30). Daarop trok de kapitein met het verzamelde gedeelte terug in de richting Veenendaal, waar hij verband kreeg met het inmiddels ook teruggetrokken 1-19 R.I. Van de M.C. had de rechter sectie te 10.45 de oude opstellingen ingenomen. Door slecht zicht werd 's vijands nadering vergemakkelijkt, zodat te circa 12.30 deze sectie was omsingeld en zich moest overgeven. De midden (4e) Sectie, die opgesteld was in de kazematten G. 33, 34 en 35, had sedert 14.00 een directe aanval van Duitsers te doorstaan gehad, was te 15.30 met een 10-tal mannen teruggetrokken, terwijl de rest van de sectie in handen van de Duitsers was ge vallen. De linker (2e) Sectie, opgesteld in de kazematten G. 36 en 37, was te 14.30 onder bevel van C.-2e Compagnie teruggetrokken. De sectie Vickers mitr. heeft, toen zij door de Duitsers werd bedreigd, de wapens op de borstweringen in stelling gebracht en aan de strijd deelgenomen totdat alle munitie was verschoten. C.-M.C. was, op zoek naar de sectie Vickers mitr., door een in de omgeving vallend projectiel bedwelmd geraakt en door een officier van gezondheid be handeld. Daarna ontdekte hij, op weg zijnde naar de cp. van de B.C., dat zich overal Duitsers bevonden en hield hij zich schuil in een boerderij, tot hij op 14 Mei werd gevangen genomen. C.-19 R.I. had reeds sedert 12.00 verschillende berichten ontvangen omtrent het allerwege terugtrekken van grote groepen militairen, toen daarna het bericht van de luitenant-adjudant van 111-19 R.I. werd ontvangen, dat de troepen van 431

NIMH | 1955 | | pagina 457