C.-III-8 R.A. verzocht C.-1-I-16 R.A., ter plaatse te blijven, terwijl hij be vestiging van het bericht ging vragen. Tijdens zijn afwezigheid deden de stuka's hun aanval (13.20). Toen C.-III-8 R.A. terugkwam en mededeelde dat het bericht juist was geweest, liet C.-1-I-16 R.A. zijn stukken onbruikbaar maken en trok hij met de ongeveer 15 man, die hij nog over had, naar Eist. III-8 R.A. Nadat, als deel van de inleidende beschieting, vuur 655 te 4.30 en 5.48 was afgegeven, ontving de Afd.C. te 6.10 opdracht, vuur 161 op Wageningen af te geven; daar de 3e Batterij bezig was met het afgeven van vuur op Duitse artillerie, nam deze niet aan dit vuur deel. Te 9.40 moest de le Batterij worden gereedgesteld op afsluitingsvuur 143, liggende voor de stoplijn van 1-8 R.I. ten Z. van de kunstweg Grebbe-Rhenen. De telefonische verbinding met de Afd.C. was daarna plotseling verbroken en de Bt.C. meende goed te doen, door het vuur te openen; toen daarna de verbinding was hersteld, kreeg hij in ongekuiste taal te horen, dat het niet afgegeven had mogen worden, daar er geen zekerheid bestond, of zich al dan niet eigen troepen voor de stoplijn bevonden. Hieruit blijkt dat de D.C. onvoldoende inzicht in de toestand had, hoewel uit de gebeurtenissen van de vorige avond toch voldoende bekend kon zijn, dat de Duitsers zich tegenover de stoplijn hadden genesteld. Te 10.20 vuurde de rechter batterij op een fabriekscomplex ten W. van Wage ningen, terwijl te 10.30 de midden batterij het vuur opende op een batterij op de Bornsche steeg ten Z.W. van Bennekom, die door een waarnemingspost was ont dekt. Dit is het laatste vuur geweest, dat III-8 R.A. heeft afgegeven. Later werden steeds meer terugtrekkende afdelingen infanterie en huzaren waar genomen en begonnen de wildste geruchten de ronde te doen. De Afd.C. lichtte C.-IV Div. in en ontving opdracht, desnoods gewapenderhand tegen terug trekkende troepen op te treden. Het artillerievuur, dat 1-1-16 R.A. had getroffen, viel eveneens in de omgeving van 3-III-8 R.A., zonder verliezen te veroorzaken. De Afd.C. liet een vuurmond in stelling komen bij de midden batterij, teneinde te zamen met een zich aldaar bevindend stuk pag. vijandelijke pantserwagens af te slaan. Op de vleugels van elke batterij werden mitrailleurs gereedgesteld. Tussen de Afd.C. en C.-1-I-16 R.A. deed zich het reeds vermelde incident voor en de Afd.C. deed de beide nog intacte vuurmonden van die batterij voor nabij- verdediging in stelling komen. Te ongeveer 13.20 moest op last van de D.A.C. vuur 123, doch 400 m korter, worden afgegeven, dat dus op de frontlijn bij Kruiponder zou komen te liggen. Terwijl de batterijen hiervoor werden gereedgesteld, deden de stuka's hun aanval en onmiddellijk daarna werd tot ieders verbazing het telefonisch bevel van de D.A.C. ontvangen: „vuurmonden onbruikbaar maken; te voet terugtrekken op Eist bij het café." Hoewel de stem, die het telefonisch bevel gaf, werd herkend als te zijn die van de C.-Vbd.A. van de D.A.C., werd het bericht niet vertrouwd, omdat het code- 448

NIMH | 1955 | | pagina 474