tuigen kwam te liggen, werden opnieuw bevelen aan de L.K.A.C. gevraagd, die aan de Afd.C. de vrije hand liet en raadde, desnoods als infanterist terug te trekken. De Afd.C. trok toen zonder vuurmonden door de bossen naar Eist en hoopte aldaar de trekauto's te zullen vinden en de vuurmonden en munitie nog uit de stellingen te kunnen terughalen; de auto's waren echter door of namens C.-IV Div. teruggezonden naar Amerongen en daarna doorgereden naar Driebergen. De Afd.C. zond personeel weg, om deze te zoeken en zond een officier met een sergeant uit om te verkennen, of de batterij stellingen nog bereikbaar waren. Toen deze laatsten niet terugkwamen, ging de Afd.C. met zijn luitenant-adjudant zelf ter verkenning vooruit, waarbij bleek, dat de stelling bereikbaar was. Daar intussen de auto's waren teruggevonden en opgereden naar Amerongen, gelukte het, de complete Afdeling met de gehele munitievoorraad en slechts met uitzondering van één door vijandelijk vuur defect geraakte houwitser, te 18.00 bij Amerongen te verzamelen, waarna de Afdeling de terugtocht naar het Oostfront-Vg.Holland aan vaardde. Uit dit verloop van zaken blijkt wel overduidelijk, dat het achterlaten van vuur monden door de Afdelingen van 8 R.A. niet noodzakelijk was geweest. 11-19 R.A. Deze Afdeling had, zoals bij de beschrijving van de 12e Mei is medegedeeld, van stelling moeten veranderen van de Grebbeberg, waarbij tengevolge van het beschikbaar komen van slechts twee trekkers, de vuurmonden, op twee na, op de Grebbeberg waren achtergelaten. De Afdeling (met twee stukken) verzamelde in de late namiddag van 12 Mei eerst te Remmerden en daarna bij Kasteel Zuilenstein ten W. van Amerongen. Vandaar werd zij in de avond verplaatst naar Leersum, doch de 2e Batterij kreeg opdracht, met de twee stukken in stelling te komen bij kp. 105.4 aan de kunstweg Rhenen-Elst, nabij de steenfabriek te Remmerden. Deze Bt. kreeg te 24.00 twee trekauto's ter beschikking en werd naar het stelling terrein vervoerd, waar de gehele nacht werd doorgewerkt en waar munitie van 1-19 R.A. werd beschikbaar gesteld. Te 13 Mei 5.00 kon eindelijk aan de troep rust worden gegeven tot 8.00. De batterij heeft echter geen enkele schietopdracht ontvangen. Zij werd in de loop van de morgen bij herhaling door vliegtuigen aangevallen en kwam boven dien onder de indruk van de chaotische toestand, die langzamerhand op de kunst weg ontstond door het terugtrekken van allerlei onderdelen. Omstreeks 12.30 nam dit grote afmetingen aan en de Bt.C. vernam van een officier, dat de gehele IVe Divisie opdracht had ontvangen om terug te trekken. Hij zond nu een ordonnans naar zijn Afd.C. te Leersum met bericht, dat hij langer blijven in de stelling onverantwoord achtte. De Afd.C. stelde zich in ver binding met de L.K.A.C. en het antwoord luidde: stukken onbruikbaar maken; infanteriegroep vormen en een verdedigende stelling innemen in oostrand Eist." De 451 Bij Remmerden kwamen toen ook de onderdelen van 4 R.H. aan.

NIMH | 1955 | | pagina 477