Bt.C. deed te ongeveer 13.00 de stukken onbruikbaar maken, trok naar Eist en meldde daarna, dat hij in oostrand Eist stond, doch zonder verbinding was en kreeg opdracht, zich ter beschikking te stellen van C.-20 M.C. Toen hij daar aan kwam, verscheen eveneens de rest van de Afdeling, verenigd onder bevel van C.-le Bt., die dezelfde opdracht had. C.-20 M.C. kon deze artilleristen niet gebruiken en zond hen terug naar Leer- sum. Vandaar werd de Afdeling verplaatst naar Driebergen en vervolgens naar het Oostfront-Vg. Holland II-4 R.A. Deze Afdeling was gedurende de nacht in de nabijheid van de oude stellingen zodanig van stelling veranderd, dat zij vuur kon brengen in het vak van IV Div. De vuren ter ondersteuning van de tegenaanval werden te 4.30 en 5.40 afge geven, waarbij een der batterijen zelfs op de maximum afstand (10 500 m) moest vuren. Daarna is er geen contact meer met de D.A.C. geweest, niettegenstaande de Afd.C. getracht heeft, via C.-II L.K. verbinding te krijgen. Hieronder zullen tevens de lotgevallen van 10 Bt.Lu.A. worden vermeld. 10e Batterij Lu.A. (zie blz. 252). Deze batterij was van stelling veranderd naar Plantage Willem III, N.O. van Eist, waar zij goed gecamoufleerd, doch met goed uitzicht stond opgesteld. Er was voor voldoende munitievoorraad gezorgd, die uit een munitieschip te Vrees wijk was aangevoerd. De batterij beveiligde, behalve de cp. van C.-IV Div., tevens de D.A., 1-15 R.A. en de beide achterste batterijen van 1-12 R.A. Aangezien de vijandelijke luchtactie op 13 Mei geringer was dan vorige dagen, kreeg de batterij weinig vliegtuigen onder schot. Daarvan werden er twee neer geschoten. Na 14.00 werd het vuur niet meer geopend. Niettegenstaande het terugtrekken van vele onderdelen bleef aanvankelijk het moreel van de bezetting goed. Dit veranderde, toen in de namiddag de onderdelen, die in de nabijheid hadden moeten stelling nemen, naar het W. terugtrokken. Te ongeveer 18.30 kreeg de Bt.C. opdracht van C.-IV Div., naar Lopik te rijden en aldaar in stelling te komen, ter beveiliging van zijn cp. De bevelvoering van c.-iv div. en de uitvoering van de maatregelen, om de VLUCHTENDE TROEPEN TOT STAAN TE BRENGEN (vervolg Van blz. 252) (Zie schets/kaarten Nrs C. 11, 12 en 14) Nadat de bevelen in de nacht van 12 op 13 Mei waren gegeven, zijn er van de zijde van C.-IV Div. geen maatregelen getroffen, om de uitvoering van de af grendeling te controleren. 452 De Bt.C. verklaart, dat dit tussen 12.30 en 13.30 plaats had; het is vermoedelijk geweest op het tijdstip, dat C.-IV Div. zijn cp. verliet.

NIMH | 1955 | | pagina 478