toestel van het restaurant. Laat in de middag gelukte het, met Rhenen verbinding te krijgen, doch toen antwoordden de Duitsers. In overleg met C.-II-19 R.I. werd toen de post verlaten. Intussen had het gerucht, dat de Koerheuvel was bezet, zich sedert 9.00 wijd en zijd verspreid. Te 9.00 ging op verzoek van de luitenant-adjudant van 1-8 R.A. een peloton van 6-4 R.H. er heen; alles bleek rustig en het peloton vertrok te 10.00. Bij C.-IV Div. was (vermoedelijk te ongeveer 9.30) een bericht ontvangen, dat de Koerheuvel door een dertigtal Duitsers in Nederlandse uniform was bezet. C.-III-24 R.I. had toen opdracht ontvangen, haar te hernemen en de uitge zonden sectie vond in de omgeving Nederlandse huzaren en zware mitrailleurs. Te ongeveer 10.00 kreeg C.-I-8 R.A. opdracht, de Koerheuvel te doen ver kennen. Hij zond zijn C.-Vbd.A. er heen, die niets bijzonders vond. Te 10.45 bezocht een veldprediker van de hulpverbandplaats de Koerheuvel, zonder iets bijzonders te bemerken. 1-1-8 R.A. vuurde, vermoedelijk omstreeks 11.00, op de watertoren, waardoor een treffer in de keuken van het zich daar bevindende restaurant viel (zie hiervoor). Te ongeveer 12.00 werd het personeel van 3-1-8 R.A. van de Koerheuvel af beschoten door de nieuwe post van de lichtmeetdienst, omdat het voor Duitsers werd gehouden. C.-I-16 R.A., die dit vernam, gaf bevel aan zijn Bt.Cn., de batterijen voor nabijverdediging gereed te maken. C.-3-I-8 R.A. meldde aan de D.A.C., dat hij van de Koerheuvel af was beschoten. Omstreeks 13.00 ontstond paniek bij de sectie van 4 M.C. nabij de Koerheuvel, omdat een kapitein haar toeriep: „er uit, de Duitsers zijn doorgebroken". Even daarna verliet C.-IV Div. zijn cp., hetgeen C.-4 M.C., die zich van die sectie naar de cp. begaf, waarnam. Hij vond daarna ook de stelling van 1-1-8 R.A. verlaten. Alvorens nu de verdere gang van zaken te beschrijven, zullen wij eerst nagaan, hoe op het ogenblik, dat C.-IV Div. zijn cp. verliet, de toestand was in de omgeving van Remmerden, Eist en Amerongen (zie schets/kaart Nr. C. 14). 4 R.H. bevond zich in de omgeving van Remmerden. De cp. van de R.C. was gevestigd nabij de driesprong bij kp. 103, waar de standaard van het regiment zichtbaar stond opgesteld. De toegevoegde majoor bevond zich bij de steenbakkerij te Remmerden. In de omgeving van deze steenbakkerij bij kp. 105,2 bevonden zich (een ge deelte van) 2-3 R.H., 3-4 R.H. (onvolledig), het M.E. en de sectie mr., terwijl 6-4 R.H. zich nabij kp. 104,7 bevond. Te Eist was 10 M.C. sedert de nacht van 12 op 13 Mei aanwezig. De compagnie had tot taak, terugtrekkende troepen op te vangen, waartoe zij stelling had ge nomen bij de steenfabriek ten W. van Eist. Te Eist bevond zich bovendien 20 M.C.; deze compagnie was op 12 Mei 20 30 te Doorn aangekomen en had aldaar op bevel van C.-II L.K. gelegerd. Op 13 Mei 461

NIMH | 1955 | | pagina 487