te 9.30 had de C.C. van C.-II L.K. een bevel ontvangen, dat als volgt luidde: De compagnie was te 10.00 naar Eist vertrokken, waar geen officier van St.-IV Div. aanwezig was, zodat de C.C. zich telefonisch had gemeld. Op dat ogenblik trokken treinen in westelijke richting terug; daartussen bevonden zich kleine af delingen infanterie, die de kapitein deed aanhouden en terugzenden. Hij had ver volgens van C.-IV Div. opdracht ontvangen, te Eist de terugvloeiende troepen op te vangen en had daartoe te 12.00 stelling genomen ter hoogte van de Veerweg, tussen de Rijn en het bosterrein ten N. van Eist. Hierbij deelde hij ook terug trekkende troepen in, waaronder een stuk 6 veld en een stuk pag. Het detachement van 2-II-19 R.A. en daarna het detachement onder bevel van C.-1-II-19 R.A., die zich bij hem waren komen melden, had hij naar Leersum terug (resp. door-) gezonden, omdat hij deze artilleristen, die voor infanteriegevecht niet geschikt waren, niet kon gebruiken. Deze beide mitrailleurcompagnieën waren door C.-IV Div. in beginsel ook be stemd voor het bezetten van de opnamestelling, die door C.-III-24 R.I. was ver kend. Merkwaardigerwijze hadden zij thans op verschillende plaatsen eenzelfde opdracht, zonder dat deze waren gecoördineerd. Vóór de algemene terugtocht van de troepen, die na de stuka-aanval te 13.20 inzette, trokken reeds 4 R.H. en een aantal onderdelen en groepen naar het W. terug, waaronder 3-1-46 R.I. en groepen van 8 R.I., 11-19 R.I., 1-24 R.I. en III-l 1 R.I.; eveneens St.-I-8 R.A. en 3-1-8 R.A. Bovendien trokken vóór en na 13.30 grote groepen, afkomstig van I en 111-29 R.I. die de tegenaanval hadden uitge voerd, ten N. van pl. 25 in W.richting door de bossen terug, die voor een deel in Eist en omgeving terecht kwamen. Na 13.30 trokken 11-19 R.I., 1-46 R.I., 11-11 R.I. en 4 M.C. terug. Voegt men hierbij de treinen, auto's, voorwagens met bespanningen e.d., dan kan men zich een beeld vormen van de chaos op de kunstweg. Te Amerongen bevond zich C.-Brig. B met zijn staf, de Vbd.A., het troepen detachement, St.-16 R.A., 10 C.Pn., 3-V Aut.Bat., 6 C.Lu.Mitr. (min 3e en 4e Peloton) en het det. Ptr. van Brig. B. C.-Brig. B had geen ongunstige berichten over het verloop van de tegenaanval ontvangen, totdat te ongeveer 13.00 een bericht binnenkwam, inhoudende, dat de voorwaartse beweging was tot staan gekomen en de troepen zelfs plaatselijk terug trokken naar de uitgangsstelling. Na 13.30 kwamen berichten binnen, dat tussen Rhenen en Amerongen treinen en troepen van IV Div. in wilde wanorde terugvloeiden in de richting Amerongen. C.-Brig. B liet daarop de onderdelen, die hij nog ter beschikking had, stelling nemen ter weerszijden van de kunstweg Amerongen-Rhenen ter hoogte van kp. 462 „Begeef U naar Eist; vang de troepen op, die uit de stellingen terugtrekken. Deze moeten worden geordend en zo mogelijk opnieuw worden ingezet, tenzij C.-IV Div. U anders beveelt. Een officier van St.-IV Div. zal U in Eist opwachten; U wordt vervoerd met een sectie van II Aut.- Bat."

NIMH | 1955 | | pagina 488