Toen de chef van de staf van de IV Div. de cp. verlaten had, kwam hij in de eerste plaats in contact met onderdelen van 4 R.H. Toen hij daarna de standaard van 4 R.H. zag staan, bezigde hij, zeer geprikkeld, de woorden: „jullie hadden beter met de standaard bij de spoorweg kunnen blijven", daarmede uitdrukking gevende aan de teleurstelling, dat 4 R.H. was teruggetrokken, toen dat nog niet nodig was. In het gesprek, dat zich tussen de kapitein en C.-4 R.H. ontwikkelde, is eerst de mogelijkheid overwogen, om met de bij Eist aanwezige huzaren Rhenen te her overen. Gezien het feit, dat 4 R.H. Rhenen en omgeving had ontruimd en troepen uit Rhenen terugstroomden, ging de chef van de staf hierop niet in. Op de kunstweg vertoonde zich het trieste beeld van in volkomen wanorde terug vloeiende onderdelen en C.-4 R.H. stelde voor, de aftocht van de divisie door 4 R.H. te doen dekken. Hiermede stemde de chef van de staf in en hij droeg C.-4 R.H. op, verkenningen te laten uitvoeren in O.richting en het wegencomplex zuid van Prattenburg te doen afsluiten. De chef van de staf ging daarop, met behulp van de andere officieren van de staf en van aankomende officieren, een verdediging organiseren in enige lijnen, waarvan de meest oostelijke lag aan de kunstweg van de school te Eist naar Veenen- daal. C.-4 R.H. gaf opdracht aan de commandant van het 6e Eskadron, zich te be geven naar Prattenburg en zich aldaar met het front naar het oosten ter verdediging in te richten. Hij gaf aan een luitenant opdracht, met een patrouille een verkenning uit te voeren in de richting Rhenen. Deze patrouille ontmoette even ten oosten van Remmerden het laatste groepje van 3—4 R.H., dat onder een luitenant van de spoorlijn terugkwam (17.30), trok door naar Rhenen, waar zij ter hoogte van de Cuneratoren de indruk kreeg, mitrailleurvuur te ontvangen. Toen vluchtelingen bovendien mededeelden, dat er zich Duitsers in de stad bevonden, keerde de patrouille terug en meldde, dat Rhenen door vijand was bezet l). Een andere patrouille was uitgezonden in N.O.richting; deze verkende ten N. van Berg en Dal een Duitse patrouille, keerde terug en maakte hiervan melding. Inmiddels had C.-4 R.H. de steenfabriek W. van Remmerden min of meer m staat van verdediging laten brengen, de kunstweg doen afsluiten en een coupure in de weg doen maken. Hiervoor werden gebruikt de onderdelen van het regiment min het gros van 2-3 R.H., welk eskadron zich te Eist moest gaan opstellen. Zware mitrailleurs van het mitrailleur-eskadron werden noord en zuid van de kunstweg geplaatst ter bestrijking van het voorterrein en uit de terugtrekkende troepen werd een stuk 6 veld aangehouden en later van 11 G.B. een stuk pag. overgenomen en in stelling gebracht. 6-4 R.H. reed met 2 stukken pag. van vreemde onderdelen naar Prattenburg tegen een stroom van uit Veenendaal terugtrekkende troepen in en richtte zich te ongeveer 16.00 bij de driesprong Z. van Prattenburg ter verdediging in. De E.C. 464 i) Onmogelijk is dat niet, want van de Koerheuvel af werd Rhenen opgebeld door de C. van de meetpost, die in het Duits antwoord kreeg.

NIMH | 1955 | | pagina 490