spoorweg over het Amsterdam-Rijnkanaal bij Werkhoven. De cp. van C.-IV Div. zou worden gevestigd in IJsselstein, die van C.-II L.K. te Jaarsveld. C.-IV Div. deed de nodige aanwijzingen verstrekken aan de ondercomman danten, waarmede hij contact had. Dit waren C.-24 R.I., (alsmede C.-III-24 R.I. en later C.-II-24 R.I.); C.-19 R.I., (alsmede C.-II-19 R.I. en C.-III-19 R.I.); C.-ll G.B.; C.-4 R.H.; C.-I-46 R.I.; tenslotte C.-III-20 R.I. en vanzelfsprekend de D.A.C. en de Afd.Cn. der L.K.A. en D.A. In hoeverre nog pogingen zijn aan gewend om C.-29 R.I. te bereiken, is niet na te gaan. De onderdelen zijn weliswaar zoveel mogelijk door hun commandanten ver zameld, doch in het algemeen zonder veel samenhang naar het W. gedirigeerd. 111-20 R.I. en 20 M.C. werden teruggezonden naar IV L.K. C.-24 R.I. sloot met hetgeen hij van zijn regiment wist te verzamelen de colonne, terwijl C.-4 R.H. de terugtocht dekte, zijn regiment aanvankelijk te Eist in alarmkwartieren onderbracht en te 23.00 afmarcheerde naar Leersum, waar hij wederom zijn regiment alarmkwartieren deed betrekken. Zie voor de terugtocht verder Onderdeel D. De duitse aanval op de ive divisie op 13 mei 1940 (vervolg van blz. 357) Uit de Duitse gegevens blijkt het volgende: I.R. 322 rukte in de nacht van 12 op 13 Mei op naar de Grebbeberg en loste II en III/S.S.regiment af (althans voor zoveel mogelijk). Het regiment zette op 13 Mei de aanval in met I noord, III zuid en II in reserve. Het Ie Bataljon doorbrak te ongeveer 11.20 de bosstelling ten W. van de open plaats in het bos, terwijl het Ille Bataljon, zuid van de weg oprukkend, de spoorweg bij Rhenen bereikte. Op dat tijdstip vielen Nederlandse vliegtuigen aan tussen Wageningen en de Grebbeberg. Het S.S. regiment viel aan in N.W. richting met II uit het bruggehoofd, dat op de Grebbeberg was vermeesterd en met I over de Grift ten N. daarvan. Naarmate III vrij kwam, volgde dit als reserve. C.-IIIe Bataljon (2 X gewond) kreeg eerst in de middag zodanig contact met I.R. 322, dat hij zich van de spoorweg bij het viaduct los kon maken en bij het regiment kon aansluiten. Op het ogenblik, dat de stuka-aanval werd uitgevoerd (13.20), had het S.S. regiment terrein gewonnen tegenover Achterberg, terwijl I.R. 322 met het Ille Bataljon ten Z. van de kunstweg Grebbesluis-Rhenen was opgerukt tot de spoor lijn en het Ie Bataljon zich ten N. van die kunstweg in de richting van de spoorlijn doorvocht. De luchtaanval werd uitgevoerd door stuka's en jagers van de Groep Putsier, met het zwaartepunt op Rhenen en noord daarvan, alsmede op verschillende batterij-stellingen. Deze aanval bracht de Duitse infanterie belangrijke ontlasting, doordat de tegenpartij haar stellingen in paniek ontruimde. Te 18.50 (Ned. tijd) rukte het S.S. regiment met het Ie Bataljon op naar het gebied ten N.O. van Achterberg, terwijl het He Bataljon in Achterberg binnen drong. 468

NIMH | 1955 | | pagina 494