In de late namiddag was II/I.R. 322 ten N. van I ingezet, doch ook toen was het nog niet gelukt, de spoorweg te overschrijden. Tenslotte wist het IIIe Bataljon, toen de weerstand verminderde, met de voorste onderdelen over de spoorlijn in Rhenen door te dringen. De D.C. had te 18.50 (Ned. tijd) nog aan de C. van het Xe A.K., bericht, dat het zijn voornemen was, nog dezelfde avond, onder inzwenken van delen van het S.S. regiment uit de omgeving Achterberg naar het Z.W., de stelling Vreewijk- Rhenen te doen ineenstorten en met I.R. 322 de spoorweg Achterberg-Rhenen in de aanval te doen overschrijden en Vreewijk en Rhenen te bereiken, teneinde op 14 Mei, onder inzet van I.R. 374 en I.R. 322, over de lijn Remmerstein- Remmerden verder aan te vallen 1). Dit inzwenken van het S.S. regiment bleek daarna echter niet meer nodig. Te 21.20 (Ned. tijd), toen het aan I.R. 322 gelukt was Rhenen binnen te dringen, werd aan dit regiment een sectie pantserwagens, een sectie motorverkenners, en een sectie motortirailleurs, allen van de S.S., ter beschikking gesteld met de op dracht, over Amerongen naar Utrecht te stoten. Voor de divisie kwam het er op 14 Mei op aan, onmiddellijk, onder benutting van de uiterste marsvaardigheid van de troep, de vervolging op te nemen. In ver band hiermede kreeg C.-I.R. 322 de opdracht, met de onder zijn bevel gestelde gemotoriseerde S.S. troepen vooruit, over Elst-Amerongen in de richting Utrecht de terugtrekkende vijand te vervolgen. III/Pi. 56 werd in de vroege morgen ingezet voor het opruimen van de opmars- weg over Eist naar Amerongen. I.R. 374 doorschreed 14 Mei te 4.20 (Ned. tijd) het bos op de Grebbeberg en kwam over Eist te 10.20 te Amerongen aan. Dit regiment is daarna in de richting Nederlangbroek verplaatst. I.R. 368, dat korpsreserve was geweest, werd op 13 Mei uit Ede en Bennekom naar Wageningen in mars gezet en bereikte op 14 Mei in een dagmars Zeist. Het S.S. regiment, op 13 Mei oprukkende naar Prattenburg, kreeg opdracht, de flankbeveiliging van de divisie op zich te nemen en de van noord naar zuid naar Amerongen lopende wegen af te sluiten. Te 3.50 (Ned. tijd) van de 14e Mei nam de sectie pantserwagens van de S.S., die met een groep op de opmarsweg naar Doorn en een groep naar Wijk bij Duur stede was ingezet, sterke terugtrekkende vijand waar tijdens het overzetten over de Lek bij Wijk bij Duurstede. Hiertegen werd IV/A.R. 256 (min twee batterijen) ingezet, met een ander onderdeel (dat niet kan worden ontcijferd), om de vijand de terugtocht over de Lek te beletten. Het S.S. regiment treffen wij daarna op 14 Mei aan op het Lek- acces. De versterkte Groep Brückner in de Betuwe ondervond door het ontruimen van de stelling van Brig. A verder geen weerstand meer en bereikte in de avond van 13 Mei het haar opgedragen gebied rond Eek en Wiel, Maurik en Rijswijk. 469 Blijkbaar wist de D.C. toen nog niet, dat de Nederlandse troepen in volle aftocht waren.

NIMH | 1955 | | pagina 495