2. De strijd bij de ne divisie op 13 mei 1940 (vervolg van blz. 354) De gebeurtenissen bij de lie Divisie op 13 Mei kunnen worden samengevat in: de terugkeer van C.-II Div. op zijn cp., nadat hij van de opdracht bij IV Div. was onthevende toenemende activiteit van de vijand in het gebied tussen Scher- penzeel en Renswoude (beide oorden inbegrepen), die in de namiddag culmineerde in een (tot staan gebrachte) aanval; het terugvloeien van troepen uit het vak van IV Div. naar II Div. en de daartegen getroffen maatregelen en ten slotte de terug tocht naar het Oostfront-Vg.Holland. Allereerst zal de bevelvoering van C.-II Div. in beschouwing worden genomen. De bevelvoering van c.-ii div. C.-II Div. en zijn D.A.C. keerden te ongeveer 2.00 op hun cp. terug, nadat C.-I-20 R.I. voorlopig was ingelicht omtrent de indeling van zijn bataljon bij de aanval onder bevel van C.-29 R.I. C.-II Div. stelde nu C.-II L.K. telefonisch in kennis met de namens de C.V., door diens inlichtingsofficier, gegeven bevelen en met zijn terugkomst op de cp. II-4 R.A. bleef ter beschikking van IV Div. voor de tegenaanval; ter vervanging daarvan werd II-8 R.A. belast met het verlenen van rechtstreekse steun aan 22 R.I. 1-4 R.A., dat de stellingverandering (ten behoeve van de tegenaanval) nog niet had voltooid, betrok weder de oorspronkelijke stellingen. 2-1-4 R.A. had tijdens de stellingverandering artillerievuur ontvangen en daarbij 5 doden en 10 ge wonden te betreuren gekregen. C.-II Div. vernam van de officier, die de dienst had waargenomen, dat de voor posten van 15 R.I. weder naar voren waren gegaan, doch de oude opstellingen niet overal hadden kunnen bereiken. Bij Renswoude zouden de afgegeven artillerievuren gunstig resultaat hebben ge had als gevolg van de goede samenwerking met en de waarneming bij 22 R.I. Toen pantserwagens bij Scherpenzeel werden waargenomen, verzocht C.-II Div. versterking met pag. en als gevolg van de bemiddeling van C.-II L.K. werden 29 C.Pag. van Brig. B (uit Amerongen) en 43 C.Pag. van IV L.K. te Woudenberg ter beschikking gesteld van C.-15 R.I., die 29 C.Pag. heeft ingedeeld. Te 10.45 werd 43 C.Pag. weder op verzoek van C.-IV L.K. teruggezonden, toen het pantser wagengevaar ten gevolge van artillerievuren scheen geweken te zijn. De berichten over het verloop van de tegenaanval bij IV Div. luidden aanvanke lijk tegenstrijdig. Volgens een bericht van C.-II L.K. zou de aanval, die niet opschoot, te 11.00 met steun van Engelse vliegtuigen worden hervat. C.-II Div., die geen reserves had, verzocht aan C.-II L.K., of het niet mogelijk was, een bataljon van IV L.K. beschikbaar te stellen, aan welk verzoek geen ge volg is gegeven. 470 (Zie schets/kaarten Nrs. C. 7, C. 15 en voor de terugtocht D. 4; zie ook de luchtoverzichten Nrs. 2, 3 en 4)

NIMH | 1955 | | pagina 496