11-15 R.A. en 1-19 R.A., Afdelingen van de L.K.A., traden, volgens een mede deling van de L.K.A.C., onder bevel van C.-II Div. Na 12.00 begonnen kleine afdelingen uit het vak van 19 R.I. op 10 R.I. terug te trekken, hetgeen weldra grotere afmetingen ging aannemen. Te ongeveer 13.00 meldde C.-I-4 R.A. het terugtrekken van 19 R.I. Omstreeks deze tijd gaf C.-II L.K. opdracht aan C.-II Div., de langs de Cunera- weg terugvloeiende troepen te doen opvangen en naar IV Div. te doen terug zenden. Hiertoe werd opdracht aan C.-10 R.I. gegeven. Te ongeveer 15.00 deelde C.-II L.K. mede, dat het bij IV Div. volkomen mis was, doch op een desbetreffende vraag van C.-II Div. antwoordde C.-II L.K., dat er nog niet zou worden teruggetrokken. Nog geen uur later kwam er echter een telefonisch terugtochtsbevel, dat ge deeltelijk gereconstrueerd, doch gedeeltelijk bewaard is gebleven en dat luidde: Gereconstrueerde gedeelte: Bewaard gebleven gedeelte: De officier-bevelsontvanger vroeg uitdrukkelijk of zowel C.-II L.K. als C.-II Div. in Huis de Geer kwamen, hetgeen werd bevestigd C.-II Div. gaf, nadat hij zich van de juistheid had overtuigd, voorlopige waar schuwingsbevelen aan zijn R.Cn. uit en vernam, dat C.-10 R.I. door I en 111-19 R.I., die op zijn regiment waren teruggevallen, een grendelstelling had laten innemen tussen Berg en Bosch en de inundatie, te zamen met de onderdelen, die hij van zijn regiment had los gemaakt. In het bevel van C.-II L.K. was niet vermeld, welke taak de Div. na teruchtocht ten W. van het Merwedekanaal kreeg; er kon echter na 16.00 met C.-II L.K. geen telefonische verbinding meer worden verkregen 2). 471 Terugtocht onverwijld aanvangen. IV Div. zal trachten, lijn te bezetten oostrand Elst-Bergzicht (vt. 166-446). Scheidingslijn met IV Div.: bestaande scheidingslijn (Bergzicht-Bredeveen (vt. 157-448) verlengen over Landzicht (vt. 152-447) (bij IV Div.) Werkhoven (bij II Div.) Jutphaas (bij II Div.). Met IV L.K. bestaande scheidingslijn verlengen langs Nieuwe Krakeling (bij II L.K.) tot Woudenbergsche laan (bij II L.K.); Bunnik (bij II L.K.), tot fort Vechten (II L.K.), tot Konings weg (bij II L.K.), tot Z. punt Utrecht-Kanaalbuurt tot Linschoten (bij II L.K.). Goederen- en levensmiddelentreinen zonder onderbreking afmars naar Achthoven. D.C. regelt terugtocht van 11-15 R.A. en 1-19 R.A. Achterhoedestelling in de tegenwoordige frontlijn aansluitend op Eist (tot achterhoedestelling IV Div.). Opnamestelling wordt gevormd door legertroepen in de lijn brug spoorweg Utrecht-Culem- borg met Amsterdam-Rijnkanaal tot Werkhoven tot Odijk station Driebergen-Nieuwe Krakeling. Terugtocht bij daglicht niet verder voortzetten dan onmiddellijk achter de opnamestelling. Terugtocht door inundatie eerst na het invallen van de duisternis naar het terrein onmiddellijk ten W. van het Merwedekanaal. C.-II Div. en cp.-II L.K. in Huis de Geer te Jaarsveld. 0 Er was volgens de stafkaart een Huis de Geer te Jutphaas en C.-II Div. nam aan, dat Jaarsveld, liggende achter de Z. vleugel, een vergissing was en dat Jutphaas was bedoeld. 2) De centrale van C.-II L.K. was ontijdig vernield.

NIMH | 1955 | | pagina 497