C.-II Div. besloot, de te vormen marsgroepen te dirigeren naar voorlopige rayons ten O. van het Merwedekanaal en de Cn. aldaar zo spoedig mogelijk nadere bevelen te doen toekomen. In verband met het brede front werden enkele sectiën artillerie achtergelaten, alsmede 1-19 R.A., die bij gebrek aan tractie niet kon worden teruggehaald. Daar C.-II Div. de viersprong Donderberg (W.rand Leersum) nodig had en deze voor IV Div. niet strikt nodig was, annexeerde hij deze voor zijn divisie. De verenigde goederen- en levensmiddelentreinen ontvingen bevel, onverwijld af te marcheren naar Achthoven (7 km ten W. van Jutphaas). Hij deed nu gelijktijdig door drie officieren aan C.-10 R.I., C.-15 R.I. en C.-22 R.I. het hierna opgenomen terugtochtsbevel per telefoon geven, terwijl de D.A.C. dit aan de Afd.Cn. gaf met de nodige uitvoeringsbevelen. Aan de overige onderdelen, 2 C.Pn., Vbd.A., Troependet., St.K., werden de nodige bevelen gegeven. Het bewaard gebleven terugtochtsbevel luidde als volgt: 472 C.-IIe DIVISIE Sectie I. 1 Nr. 10 B cp., 13 Mei 1940. BEVEL VOOR DEN TERUGTOCHT 1. Marschwegen 10 R.I. Veenendaal-Oude Trekpot-Nieuwe kunstweg naar Zuid van Nieuw Amerongen- Noord om Amerongen en Leersum (beide oorden bij IV Div.)-viersprong Donderberg (bij II Div.)- Doorn-Werkhoven-Houten. 22 R.I. Overberg-Maarsbergen-Maarn-Noordrand Doorn-Het Haagje-Station Driebergen- Odijk. 15 R.I. Woudenberg-Zeist-Bunnik. 2. Indeeling terugtocht Terugtochtwegen voor 10 R.I. gelden ook voor 1-4 R.A. en II-4 R.A. Terugtochtwegen voor 22 R.I. gelden ook voor II-8 R.A. Terugtochtwegen voor 15 R.I. gelden ook voor III-4 R.A. en 11-15 R.A. 1-19 R.A. blijft voorloopig in stelling en voert terugtocht uit volgens bevelen D.A.C. 3. Volgorde van terugtocht a. Artillerie voor zoover niet aangewezen voor steun aan achterhoede (in stelling blijven één Sectie 1-4 R.A. voor steun 10 R.I., één sectie II-8 R.A. voor steun 22 R.I. en één sectie van 1-19 R.A. voor steun 15 R.I. b. Keukentreinen. c. Troepen uit stoplijn en tusschenverdedigingslijnen. d. Bezetting frontlijn voor zoover niet aangewezen voor achterhoedestelling. N.B. De G.Tn. trekken terug met hunne onderdeelen. 4. Luchtdoelartillerie De pelotons en batterijen trekken terug op bevel van de R.Cn. der infanterie in wier vak zij zijn opgesteld. 5. Tijd a. Artillerie terstond afmarcheeren na ontvangst van dit bevel. b. Echelon 3b één uur na ontvangst van dit bevel. c. Volgende echelons te regelen door R.C.

NIMH | 1955 | | pagina 498