11-15 R.A. was op 13 Mei onder bevel van de D.C. gesteld en is om onbekende reden in de namiddag van 13 Mei van stelling veranderd naar vroeger verkende stellingen ten O. van de Ginkelsche weg. De Afd.C. ontving geen enkel bevel voor de terugtocht, doch toevallig ont moette hij C.-22 R.I., die hem het bevel voor de terugtocht mededeelde, waaruit bleek, dat deze Afdeling dezelfde marsweg moest volgen als 15 R.I. Ondanks de daartoe aangewende pogingen kon de Afd.C. daarop geen verband meer krijgen met de L.K.A.C., zodat hij ten slotte zelf maar besloot tot de terug tocht, die in goede orde werd uitgevoerd. Bij de bevelsuitgifte van de D.A.C. zijn enkele vergissingen ontstaan. C.-II-8 R.A. ontving eveneens het voor 1-19 R.A. bestemde bevel en heeft ten onrechte gemeend, dat ook bij de achterblijvende sectie van deze Afdeling de vuurmonden vóór haar vertrek op de volgende morgen onbruikbaar moesten worden gemaakt, hetgeen ook is uitgevoerd. De achter te laten sectie van 1-4 R.A. was in de middag van 13 Mei als pag. ingezet, toen de troepen uit het vak van IV Div. terugtrokken. Door een misverstand zijn daardoor de door de D.A.C. bevolen vuren vóór de vps. niet afgegeven. Deze sectie viel in de morgen van 14 Mei te 5.00 in handen van de Duitsers, toen deze plotseling nabij Bergzicht aanvielen. Bij III-4 R.A. was het bevel voor de terugtocht reeds in uitvoering, toen C.-15 R.I. plotseling stormvuur vroeg. Weliswaar moest een der batterijen, die reeds uit de stelling was gehaald, opnieuw in stelling worden gebracht, doch het stormvuur werd toch door de Afdeling, voordat zij vertrok, afgegeven. Bij de verzameling te Woudenberg kwam deze Afdeling daarna onder artillerie vuur en daarna onder vuur van vliegtuigen, doch ernstige gevolgen had dit niet. In de loop van de namiddag was de activiteit van de vijand vóór 22 R.I. en 15 R.I. groter geworden. In hoeverre C.-II Div. daarin inzicht had, is uit de gegevens niet op te maken. Wat zich vóór de stelling afspeelde, zal uit het volgende blijken. Het verloop der gebeurtenissen bij de regimenten infanterie was als volgt: 10 R.I. (vervolg van blz. 353). Bij dit regiment waren de voorposten (11-10 R.I.) op 12 Mei weder naar hun opstellingen teruggekeerd; de verliezen waren gedeeltelijk aangevuld met een sectie van 3-1 uit de stoplij n, enige lichte mitrailleurs en de bediening voor een stuk 6 veld, terwijl de verbindingen waren hersteld. De bezetting was zeer ijl en C.-II-10 R.I. had op versterking aangedrongen. De bataljons in de hoofdweerstandsstrook hadden hun opstellingen bezet ge houden en de onderdelen, die uit de stoplijn naar De Oude Trekpot waren ge zonden, om deel te nemen aan de tegenaanval, hadden 12 Mei 23.15 weder op dracht ontvangen, hun oude opstellingen in te nemen. C.-10 R.I. was in de vroege morgen van 13 Mei in zijn cp. teruggekeerd, nadat zijn opdracht in het vak van IV Div. was vervallen. In de loop van de morgen werden de voorposten onder vuur genomen door Duitse granaatwerpers, die gedekt waren opgesteld bij De Hanenpol en Het Pak- 474

NIMH | 1955 | | pagina 500