C.-10 R.I., om deze te verzoeken, maatregelen voor voeding en munitie-aanvulling te nemen. C.-10 R.I., die door hetgeen op zijn zuidvleugel plaats had, geprikkeld was, meende, met een onnodig teruggetrokken kapitein te maken te hebben, luisterde niet naar hetgeen deze kapitein wilde vragen en mededelen en er ont stond een weinig verkwikkelijke uiteenzetting, waarbij zelfs het pistool te pas kwam. Omstreeks deze tijd verscheen eerst de luitenant van St.-II L.K., die een schrif telijke opdracht aan C.-29 R.I. moest overbrengen en kort daarna C.-I-20 R.I., die kwam informeren, waar hij C.-II L.K. kon vinden. Deze beide officieren ver trokken vervolgens naar C.-29 R.I. Te ongeveer 17.30 ontving C.-10 R.I. bevelen voor de terugtocht en terwijl hij daarmede bezig was, kwam C.-29 R.I. hem enige compagnieën versterking vragen, om zijn aanval te kunnen hervatten. C.-10 R.I. kon hieraan niet voldoen en weigerde kortaf, hetgeen C.-29 R.I., die vermoedelijk de toestand niet begreep, ontstemde. C.-10 R.I. regelde zijn terugtocht als volgt. C.-I-19 R.I., die door middel van zijn adjudant steeds in verbinding met C.-10 R.I. bleef, ontving te 18.00 opdracht, zijn stelling te handhaven tot de schemering op 14 Mei en daarna over Prattenburg en Doorn terug te trekken naar Loerik bij Houten. Het voorpostenbataljon 11-10 R.I. ontving opdracht, op zodanig tijdstip, langs zelf te kiezen wegen door de hws., terug te trekken, dat de voorpostenstrook onge veer twee uur voor het aanbreken van de dag was ontruimd, om daarna over Prattenburg naar Houten te marcheren. Voor de bezetting van de hws. werd bepaald, dat de terugtocht zou plaats hebben over De Oude Trekpot en langs de door C.-II Div. bevolen marsweg in de volgorde: keukentreinen en gevechtstreinen (19.00), bezetting stoplijn en tussen- verdediging (19.00), bezetting frontlijn (min scherm) (20.00). Als scherm werden de bezettingen van de kazematten aangewezen, onder bevel van een luitenant, die bij het aanbreken van de dag moest terugtrekken. Daar de troepen van 10 R.I. allen over Prattenburg terugtrokken, werd dit op gemerkt door C.-2-III-10 R.I., aangewezen voor de stelling onder bevel van C.-I-19 R.I., doch terecht gekomen bij café la Montagne. Dit onderdeel aanvaarde daarop de terugtocht met 10 R.I. Ook C.-II-24 R.I., die geen contact meer had met C.-III-29 R.I., vernam die terugtocht, trok daaruit ook voor zijn bataljon de conclusie, dat moest worden teruggetrokken en begaf zich met zijn bataljon naar Eist. 22 R.I. (vervolg van blz. 354). C.-22 R.I. keerde in de vroege morgen van 13 Mei terug op zijn cp., nadat hij van de opdracht, om aan een aanval onder bevel van C.-II Div. deel te nemen, was ontheven. De strijd in dit vak heeft zich beperkt tot een aanval op de voorposten, die eerst met het invallen van de duisternis tot succes voor de Duitsers leidde. 476

NIMH | 1955 | | pagina 502