Aan de hand van luchtoverzicht Nr. 4 en schets/kaart Nr. 15 is de gang van zaken bij de voorposten duidelijk te volgen. In dit voorpostenvak bevond zich, zoals vroeger medegedeeld 1-22 R.I. (min 3e Comp. en een sectie zw.mitr.), versterkt met een sectie Vickers mitr. van 14 M.C. en 22 Bt. 6 veld. De cp. van de B.C. bevond zich aan de Emmikhuizerlaan ten Z.O. van Hooi- broek, terwijl C.-M.C. zijn opstelling 500 m meer naar het W. had. Het rechter voorpostenvak, dat de Slaperdijk (met weg naar Renswoude), de Schalmdijk en de Emmikhuizerlaan afsloot, was bezet door 2-1-22 R.I., versterkt met een sectie van de eigen M.C. en een sectie van 14 M.C. Na de paniek bij de Slaperdijk op 12 Mei was de toestand weder hersteld en het personeel van de voorposten van 10 R.I. was teruggezonden naar de eigen op stellingen. Het aantal zw.mitr. was echter met twee verminderd, terwijl een lichte mitr. extra beschikbaar werd gesteld. De gehele dag heerste in dit vak onrust, daar men meende, dat Duitsers zich hadden genesteld tussen de voorposten en de hws. Dit werd des te waarschijnlijker, toen van een patrouille van drie vliegtuiten er een achterbleef en, laag vliegend, achter de vps. enige pakketjes afwierp. Telkens werd er in dat terrein geschoten, ook met de zgn. Pfeiffpatronen en aan de B.C. werd verzocht, te bevorderen, dat door een compagnie het gehele terrein achter de vps. werd gezuiverd. In het voor terrein van de voorposten werden schuren en kippenhokken bevuurd, waar vijand was waargenomen en door kanonnen van 6 veld uit de hws. werd daarop vuur afgegeven, waarbij de waarneming door uitstekende telefonische gemeenschap goed slaagde. Patrouilles werden uitgezonden, doch vijand werd niet gevonden. Tegen de middag nam de activiteit toe. Te ongeveer 13.00 had een vijandelijke artilleriebeschieting plaats op het terrein ter weerszijden van de Emmikhuizerlaan, kort vóór en gedeeltelijk op de Jufferdijk. Dit vuur duurde tot 14.30, waarna het in W.richting werd verlegd en bleef doorgaan tot ongeveer 16.00 met afwisselende intensiteit, hoofdzakelijk in het vak van 15 R.I. Te ongeveer 14.30 werd mortiervuur ontvangen en werden in het terrein kleine Duitse afdelingen waargenomen. Bij het steunpunt Slaperdijk begon de troep zenuwachtig te worden, doch de C.C. wist het steunpunt te bereiken, de mannen moed in te spreken en tot actie te brengen door patrouilles te bevelen. Een uitge zonden patrouille slaagde er in, een vijandelijke patrouille te verdrijven, waarbij een sergeant door het enige geweerschot, dat daarbij viel, sneuvelde. Langzamerhand werd de vijand actiever en uit het nevenvak werd vernomen, dat bij de voorm. Schans hevig werd gevochten. In het eigen vak ontstond een vuurgevecht met vijand, die langs de Emmikhuizerlaan naderde. De alarmkreten van de Slaperdijk, die de C.C. bereikten, werden steeds dringender en te 18.15 viel de telefoonver binding met dit steunpunt uit, zodat de C.C. daarmede geen verbinding meer heeft kunnen krijgen. Ook voor de rest van zijn compagnie was de vijandelijke actie van dien aard, dat de kapitein het ergste voor de Slaperdijk vreesde. Later viel ook de telefoonverbinding met de B.C. uit, hoewel er, voor zoveel na te gaan, nog geen vijand door de voorposten heen was gedrongen. Door middel van een sein- 477

NIMH | 1955 | | pagina 503