heeft de sergeant, die zijn terugtocht aan de C.C. meldde, verzuimd mede te delen, dat dit volgens een bevel plaats had, of heeft de luitenant verzuimd, dit duidelijk aan de C.C. door te geven. De route, die de ordonnans van de B.C. moest volgen, liep immers langs deze sectie. De opdrachten van de B.C. hielden in, dat moest worden verzameld op de Em- mikhuizerlaan bij de spoorweg. Aldaar verzamelde de 2e Compagnie, zonder de be zetting van de Slaperdijk en van de le Compagie slechts de rechter sectie en enig personeel van de commandogroep. Hierna zal blijken, dat deze twee voorpostencompagnieën er in geslaagd zijn, de aanval van een Duits regiment te doen vastlopen. Hiermede hadden de voor posten ten volle aan hun taak voldaan. Merkwaardig genoeg, bedroegen de ver liezen slechts drie man aan gesneuvelden. Uit het vorenstaande bleek reeds, dat C.-22 R.I. het bevel voor het terugtrekken van de voorposten aan C.-II-22 R.I. had gegeven ter doorzending en dat dit, zij het ook laat, zijn bestemming had bereikt. De B.Cn. in de hws. ontvingen de nodige uitvoeringsbevelen, die niet meer bekend zijn. Uit de gegevens van de B.Cn. blijkt, hoe de terugtocht plaats had. C.-II-22 R.I. (waarbij 3-1-22 R.I.) vertrok met zijn bataljon (min scherm) en de in zijn vak geplaatste andere onderdelen te 21.00. Hij liet als scherm achter een kapitein met 4 luitenants, 6 lichte en 2 zware mitrailleurs, die tussen middernacht en 0.30 de terugtocht aanvaardden, omdat het scherm nagenoeg alle munitie had verschoten, de lichte mitrailleurs door te veel vuur begonnen uit te vallen en de kapitein meende, dat de Duitsers tussen zijn opstellingen infiltreerden. Dit scherm sloot nog onderweg bij het bataljon aan. C.-III-22 R.I. had opdracht ontvangen, met zijn bataljon (min het scherm) te 22.00 De Heul (3.5 km ten O. van Maarsbergen nabij de spoorweg) te passeren en de terugtocht werd tussen 19.30 en 21.00 aangevangen. Als scherm werd aan gewezen een compagnie met een sectie zw.mitr., die te 2.30 afmarcheerde. 15 R.I. (vervolg van blz. 354). Zoals bij de beschrijving van de 12e Mei is medegedeeld waren enkele secties van de voorposten (1-1-15 R.I., versterkt met een sectie zw.mitr. en 15 Bt. 6 veld, (min een stuk) op 12 Mei bij het eerste contact met lichte Duitse troepen, waarbij deze mortiervuur afgaven, teruggetrokken op de cp. van de C.C. bij Huize Scher- penzeel. Twee luitenants waren de kluts kwijt en de troep gaf overdreven voor stellingen van hetgeen er was gebeurd. De C.C., die zijn personeel niet naar voren had kunnen krijgen, had overleg gepleegd met C.-15 R.I., die uit hetgeen hem werd medegedeeld, de conclusie had getrokken, dat de voorpostenopstellingen vernield waren en opdracht had gegeven, strijdende terug te gaan. De voorposten waren te 23.00 nabij Lambalgen in de hws. aangekomen. Toen daarna bleek, dat zij geen verliezen hadden, een groot deel van hun wapens hadden achtergelaten en dat Scherpenzeel niet bezet was, gaf C.-15 R.I. opdracht, dat de voorposten bij het 480

NIMH | 1955 | | pagina 506