Van grote betekenis was, dat de eerste stormloop was afgeslagen en dat de Duitsers er niet, zoals bij de IVe Divisie, bij verrassing waren binnengedrongen. Het moreel was daardoor niet aangetast en een kritieke phase, de vuurdoop, had men doorstaan. Indien de Duitsers op 14 Mei zouden zijn binnengedrongen, zou er geen reserve beschikbaar zijn geweest, om hen er weer uit te werpen. De DUITSE AANVAL op de ne divisie op 13 Mei 1940 (vervolg van blz. 358) Wij deelden reeds mede, dat C.-227 Div. na herhaalde aandrang wist te be werken, dat hij niet op Amersfoort moest aanvallen, doch opdracht ontving, onder scherpe concentratie van krachten ten Z. van Scherpenzeel door te breken, gevolgd door een stoot op Zeist en dat I/A.R. 207 bij de divisie werd ingedeeld. C.-X A.K. wijzigde (zoals is medegedeeld) de scheidingslijn tussen 227 en 207 Div. als volgt: Eerbeek (227)-Deelen (207)-Ede (207)-spoorweg Klomp/ Utrecht. De Duitse groepering is te volgen op schets/kaart Nr. C. 15, die geheel naar authentieke gegevens is uitgewerkt. C.-227 Div. gaf 13 Mei 1.30 zijn bevel uit voor de aanval tussen Scherpenzeel en Groep, in een terreingedeelte, dat volgens de Duitse kaart niet of weinig was geïnundeerd. De gereedstelling moest te 8.00 zijn afgelopen achter de lijn Ebbenhorst- Wolfswinkel-Renswoude-bosperceel ten O. van Wachteldonk in de volgende groepering: Rechts: I.R. 366 (min III), versterkt met le Comp. en een sectie van 3e Comp. van Pi.Bat. 227, le Comp. van de Panzerjagerabt. 227 en bovendien I/I.R. 328 en delen van het Wielrijdersbat. 227 (die reeds de vorige dag tegen Scherpenzeel waren ingezet). Links: I.R. 412, versterkt met 2e Comp. van Pi.Bat. 651 en 14/I.R. 328 De scheidingslijn tussen de regimenten liep van Mariënhof (412) over de toren van Renswoude naar de Lunterensche beek, volgde deze van oost naar west tot Lambalgen en was over Austerlitz aangegeven tot de westrand van Zeist toe. De aanval van het zuidelijke regiment moest aldus worden uitgevoerd evenwijdig aan het oost-west lopende deel van de frontlijn vóór de Emmikhuizerberg. Reserve: I.R. 328 (min I en 14) in de bossen ten O. van Lunteren; het moest op daartoe gereedgestelde auto's en motorrijwielen verkenningen uitvoeren op de noordvleugel tot Zwolle toe. Delen van het Wielrijdersbat. 227 en III/I.R. 366 moesten de rechterflank van de divisie beveiligen in de reeds bereikte lijn Mussendorp-Hoendernest-Ebben- horst. 483 De Panzerjagerabteilung van I.R. 328.

NIMH | 1955 | | pagina 509