Volgens een aantekening van de C.V. berichtte C.-II L.K. (vermoedelijk kort na 14.00) het volgende: Na 14.00 begonnen achtereenvolgens een aantal berichten van C.-II Div. binnen te komen, waaruit bleek, dat de troepen van 19 R.I. en 29 R.I. met witte vlaggen terugvloeiden, welke troepen door 10 R.I. werden opgevangen en er scheen nu langzamerhand geen twijfel mogelijk, of de tegenaanval was mislukt. Volgens het verslag van .C.-II Div. deelde C.-II L.K. hem (vermoedelijk te ongeveer 15.00) mede, dat het bij IV Div. volkomen mis was en op zijn opmerking, dat er toch in geen geval zou worden teruggetrokken, had C.-II L.K. geantwoord, dat dit niet het geval was. Uit verdere berichten van C.-II Div. bleek, dat de frontlijn van II en 111-15 R.I. onder artillerievuur had gelegen, dat na enige tijd westwaarts was verplaatst, waarna een vijandelijke aanval ter weerszijden van Lambalgen was begonnen Tussen 15.30 en 16.00 kwam de luitenant terug, die met een schriftelijk bevel van C.-II L.K. naar C.-29 R.I. was gezonden, waarbij deze werd opgedragen, de aanval met kracht door te zetten. Hij rapporteerde, dat hij C.-29 R.I. ter hoogte van kp. 28 aan de spoorweg (veel noordelijker dus, dan C.-II L.K. had verwacht) had aangetroffen, dat 29 R.I. volkomen was gedesorganiseerd en dat hij onderweg veel terugtrekkende troepen had waargenomen, doch dat deze door 10 R.I. werden opgevangen en teruggezonden. Ongeveer op hetzelfde tijdstip telefoneerde de chef van de staf van het H.K.V. een voorlopig bevel van de C.V. voor de terugtocht op de Vg.Holland, dat volgens het in het bezit van C.-II L.K. zijnde stenogram luidde: 492 „De toestand bij IV Div. wordt zeer critiek; 11-19 R.I. is het enige onderdeel;, dat nog aan de spoorlijn zit, de rest is weggevloeid; 11-11 R.I., de bezetting tussen kp. 25 aan de spoorweg en Achterberg is ook weg, zodat de noordvleugel daar open ligt. Bij 19 R.I. is de toestand nog goed, doch de aanval van 29 R.I. wordt door de bezetting van de stoplijn van 8 R.I., die nog steeds gehandhaafd werd, niet opgemerkt en C.-8 R.I. meldde, dat hij Duitse infanterie langs de Cuneraweg had zien oprukken. Volgens een bericht van C.-I-16 R.A. zijn de troepen uit Rhenen zeer gedemoraliseerd terug getrokken, staat Rhenen geheel in brand en zijn er in Rhenen Duitsers in Nederlandse uniform. Vanmorgen heeft een troep van 50 man in Nederlandse uniform een lichtmeetpost overvallen. Het laatste van C.-IV Div. ontvangen bericht luidde, dat hij geheel was ingesloten, terugging op Eist en zou trachtten, daar nog een stelling te vormen. De troepen lopen bij het eerste projectiel weg: het is een ordeloze bende en een chaos; ik heb drie officieren van mijn staf weggezonden, doch er is geen houden meer aan. Ik heb langs twee wegen aan C.-29 R.I. bevel gegeven, de aanval met alle kracht door te zetten en C.-29 R.I. heeft dit bevel ontvangen." „Toestand niet houdbaar. Wij gaan hedenavond terug op Vg.Holland. Persoonlijke aanwijzingen zijn onderweg. Daarbij zal II L.K. teruggaan op het zuidelijke deel van de Groep Utrecht en Lek en bezetten de vakken Achthoven en Jutphaas en het vak Vreeswijk van de Groep Lek. Scheidingslijn tussen II en III L.K. is de Rijn-Lek; tussen II en IV L.K. de bestaande scheidingslijn verlengen tot Nieuwe Krakeling-Woudenbergsche weg (laan)-Bunnik- Fort Vechten-Liesbosch-Linschoten, alles bij II L.K. Soort opnamestelling door troepen van kolonel Dwars, in het zuiden gedeeltelijk door een bataljon van III L.K. in de lijn kruispunt spoor weg met kanaal-Werkhoven-Odijk-station Driebergen. Detachement Nolthenius (is mij thans niet meer duidelijk). cp-II L.K. is cp. van Groep Lek (Jaarsveld), telefoonverbindingen aanwezig. C.V. gaat naar Gouda." Volgens Duitse gegevens te 13.25 (Ned. tijd).

NIMH | 1955 | | pagina 518