Het bewaard gebleven gedeelte luidde: Hier is bij het telefoneren aan C.-II Div. een fout gemaakt; C.-II L.K. had aan gegeven: cp.-II Div.: Huis de Geer te Jutphaas; cp.-II L.K. te Jaarsveld, terwijl bevolen werd: cp.-II Div. en cp.-II L.K. in Huis de Geer te Jaarsveld. Nadat de telefonische bevelen waren uitgegeven, werd plotseling de telefoon centrale op last van de zenuwachtig geworden C.-Vbd.A. vernield, met het gevolg, dat C.-II L.K. van elke telefonische verbinding was verstoken, behalve de telex verbinding met de C.V. Langs deze weg zond hij zijn laatste telexverzoek, luidende: Daarna werd tussen 16.15 en 16.30 per telex het definitieve terugtochtsbevel van de C.V. ontvangen, dat is opgenomen op blz. 81. In dit bevel werd verwezen naar de Persoonlijke Aanwijzingen voor een mogelijke terugtocht, die zijn op genomen op blz. 73 en, zoals is medegedeeld, had C.II-L.K. deze, hoewel zij reeds op zijn St.K. waren ontvangen, nog niet gezien. Een voornaam punt was, dat in het telexbevel de aanvang van de terugtocht werd bepaald op 20.30. De toestand bij IV Div. en het geheel verstoken zijn van verbindingen maakte het echter voor C.-II L.K., naar hij verklaarde, onmogelijk, zijn bevelen nog te wij zigen. Hierbij kwam, dat de kunstweg Leersum-Amerongen-Elst volkomen verstopt was door troepen, die in drie colonnes naast elkaar stonden, gedeeltellijk front-oost, gedeeltelijk front-west, terwijl ook door het terrein talloze troepen afdelingen terugtrokken. Overwegende, dat er thans, zonder verbindingen, door hem en zijn staf niets meer kon worden gedaan, dat het weinig zin had, zich in de chaos van troepen te begeven, terwijl het daarentegen van veel belang was, zich in het toegewezen vak van het Oostfront-Vg.Holland te gaan oriënteren, ten einde aldaar de verdediging na de terugtocht te kunnen organiseren, vertrok C.-II L.K. te ongeveer 17.00 met zijn staf uit Doorn naar Jaarsveld. Een terugblik op de bevelvoering van C.-II L.K. doet het volgende zien. Zoals reeds op blz. 227-230 werd uiteengezet, had C.-II L.K. de volle last van de op 13 Mei te voeren operatiën gelegd op de schouders van C.-IV Div. Van diens bevelen ontving hij geen afschrift, doch hij werd telefonisch ingelicht en door de officier-inlichter van het H.K.V. op de hoogte gebracht, toen deze te ongeveer 1.30 op 13 Mei van C.-IV Div. terugkeerde. Daaruit kon hem blijken, 494 „Met IV L.K. bestaande scheidingslijn verlengen langs Nieuwe Krakeling (bij II L.K.) tot Woudenbergsche laan (bij II L.K.); Bunnik (bij II L.K.), tot fort Vechten (II L.K.), tot Konings weg (bij II L.K.), tot Z.punt Utrecht-Kanaalbuurt tot Linschoten (bij II L.K.). Goederen en levensmiddelentreinen zonder onderbreking afmars naar Achthoven. D.C. regelt terugtocht van 11-15 R.A. en 1-19 R.A. Achterhoedestelling in de tegenwoordige frontlijn aansluitend op Eist (tot achterhoedestelling IVDiv.). Opnamestelling wordt gevormd door legertroepen in de lijn brug spoorweg Utrecht—Culemborg met Amsterdam-Rijnkanaal tot Werkhoven, tot Odijk-station Driebergen-Nieuwe Krakeling. Terugtocht bij daglicht niet verder voortzetten dan onmiddellijk achter de opnamestelling. Terugtocht door inundatie eerst na invallen van de duisternis naar het terrein onmiddellijk ten W van het Merwedekanaal. cp.-II Div. en cp.-II L.K. in Huis de Geer te Jaarsveld." „Verzoeke onmiddellijk heden en morgenochtend gevechtsvliegtuigen ter bescherming."

NIMH | 1955 | | pagina 520