dag de door artillerie gesteunde aanval van een Duits regiment tegen, doch hadden het voordeel, dat de aanvaller niet uit S.S.troepen bestond, doch uit infanterie van het leger, die de agressiviteit van de S.S.ers miste. Bij 15 R.I. wisten de troepen in de frontlijn de aanval af te slaan, doch deze had plaats door drassig terrein. Terwijl bij de IVe Divisie het terrein vóór en in de frontlijn zeer onoverzichtelijk of zwaar bebost was, gaf het terrein vóór de lie Divisie veel beter inzicht. Des niettegenstaande hadden de Duitsers bij de IVe Divisie de 12e en 13e Mei nodig om zich door het stellingterrein heen te werken tot aan de spoorlijn en zelfs toen deze grotendeels was verlaten, waren enkele vuurorganen in staat, hen op te houden. Bij de IVe Divisie faalde de samenwerking infanterie-artillerie en, toen de ver bindingen werden verbroken en geen aanvragen binnen kwamen, ontbrak bij de leiding de fantasie, die nodig was, om artillerievuur op de toch voldoend bekende, voor de vijand vitale, punten te leggen. Daardoor behaalden de Duitsers een te gemakkelijk succes. Bij de He Divisie daarentegen roemden alle commandanten het snelle voldoen, door de artillerie, aan de aanvragen van de infanterie, die hier goed doorkwamen. Bij de IVe Divisie werden leiding en aanvoering van de troepen op de grootste proef gesteld, toen de Duitsers onverwacht op een punt in de hws. binnen drongen en daarop snel allerlei maatregelen moesten worden genomen, eenheden naar voor hen onbekend terrein moesten worden gezonden, door elkaar geraakten enz. Hierbij traden enige zwakke punten van het leger op de voorgrond, nl. gebrek aan scholing in grote troepenverbanden, het niet opgewassen zijn tegen plotselinge onverwachte toestanden, welke het gevolg waren van te korte oefeningstijd in vredestijd, waardoor geen ervaring was kunnen worden opgedaan bij langdurige manoeuvres, waarbij het onverwachte ten minste nog enigszins kon worden na gebootst. Bij de lie Divisie werd de leiding en aanvoering niet op een dergelijke proef gesteld, daar de strijd zich nog afspeelde vóór de frontlijn. 500

NIMH | 1955 | | pagina 526