Ill L.K. C.-III L.K. had, toen voor het Veldleger de hiervoor beschreven maatregelen werden voorgeschreven, reeds voor de Peel-Raamstelling een aantal bepalingen vastgesteld, die nauw samenhingen met die voor de Maasbataljons. Deze zijn daarna zoveel mogelijk aangepast aan de door de C.V. gegeven aan wijzingen, doch overigens met goedkeuring van de C.V. gehandhaafd, ten einde geen onnodige arbeid te veroorzaken. Deze toestand was voor III L.K. en Lt.Div. sedert April gewijzigd, toen deze eenheden in een geconcentreerde opstelling waren gelegerd. Er moesten toen bevelen gegeven worden, om deze eenheden ten spoedigste voor de afmars gereed te kunnen stellen op een enkel codewoord, zonder dat de troepencommandanten hieruit conclusies omtrent de juiste plannen konden trekken. Dit is als volgt opgelost. Er werden vier gevallen van alarm uitgewerkt en beoefend, t.w. oranje, rood, wit en blauw; oranje betrof de voorgenomen afmars naar het noorden. De ondercommandanten hadden volgens de gegeven bevelen geregeld, waar op elk der code-woorden hun onderdelen zich voor de afmars moesten opstellen. Peel-Raamstelling Voor de Peel-Raamstelling golden overeenkomstig de door C.-III L.K. vroeger gemaakte regeling de graden van strijdvaardigheid „Normaal", Waakzaamheid verhoogd" en „Stelling volledig bezetten", voor elk waarvan nauwkeurig was uit gewerkt, welke maatregelen dienden te worden genomen. Luchtverdedigingskring utrecht-soesterberg en luchtverdedigingsorganen Deze moesten voortdurend paraat zijn, teneinde vliegtuigen, die de neutraliteit schonden, te kunnen bevuren. Er was een zodanige ploegindeling vastgesteld, dat hieraan enigszins kon worden voldaan, doch mede tengevolge van de verloven was de regeling niet bevredigend. In perioden van spanning werd de strijdvaardigheid tot de hoogste graad opge voerd van 3.00 tot 8.00 en verhoogde graad van 8.00-21.30. Toestand van 7-10 mei 1940 Een aantal maatregelen, die in begin April waren genomen, waren op 27 April gehandhaafd. Zo moesten de boomgordels aan de ver hakkingen in de nabijheid van de grens en ten O. van de Maas aangebracht blijven. Van zonsondergang tot zonsopgang moesten de bruggen voor gewoon verkeer over de Maas te Roermond en Venlo, over het Maas-Waalkanaal en de IJssel, ook bij normale graad van strijdvaardigheid gesloten blijven met van tijd tot tijd en onder controle door lating van het verkeer. Op 7 Mei werden de periodieke vacantie-verloven, buitengewone-, kleine- en zakenverloven ingetrokken, evenals de weermachtsindustrie-verloven van het 28 VAN HET VELDLEGER

NIMH | 1955 | | pagina 52