door 1-18 R.A. in het noordelijk deel van het vak van II Div. en in het gehele vak van 5 R.I. Ook van de D.A. der aangrenzende divisies kon vuursteun worden verkregen. De 8e Comp.Lu.Mitr. stond als volgt opgesteld: De cp. van C.-VIII Div. was gevestigd in en bij de school voor wijsbegeerte ten O. van Oud Leusden, terwijl zijn St.K. was gevestigd in Kamp, 1,5 km Z.O. van Soesterberg. Opstelling en indeling van de Vile Divisie. Deze divisie verdedigde het stellingvak tussen de spoorweg Soestduinen- Nijkerk en het IJsselmeer. De frontlijn bevond zich in de oude liniedijk van de Grebbelinie, die zich geheel op de oostoever van de Eems bevond, met daarin de oude werkjes aan de Glashut (bij samenkomst van het nieuw gegraven Valleikanaal en de Eem) en Krachtwijk (N.O. van Soest). Ten N. van de lijn Soestdijk (noordrand)-Nijkerk werd de stelling gedekt door een zeer brede inundatie, doch verder zuidelijk naderde het hoge terrein om Ham de Eem, zodat de inundatie smaller werd. Van de spoorweg Amersfoort-Nijkerk tot en met Zeldert waren dan ook aaneensluitende voorposten (zij het in een ijle linie) geplaatst, gedekt door een anti-tankgracht. De stoplijn was gelegd in Amersfoort langs de Eem, van deze langs de bebouwde kom van west-Amersfoort en de randen van De Birk, De Bunt, Soest en Soestdijk. Het uitgestrekte vak liet niet anders dan een zeer ijle verdediging toe, vooral in het vak van 18 R.I. Deze divisie was bovendien belast met de bewaking van de kust van het IJssel meer, waarvoor II-42 R.I. uit IJmuiden naar VII Div. zou worden gedirigeerd, hetgeen niet heeft plaats gehad. Het divisievak was als volgt bezet: Zuidvak: 7 R.I., versterkt met 3-1-42 R.I., een sectie van 1-V.II Bat.Pag., een sectie van 19 M.C. en vier gaszoeklichtgroepen. Noordvak: 18 R.I. Indeling zuidvak 509 cp.-C.C. bij kp.84 kunstweg Soesterberg-Amersfoort; 3e Peloton bij inundatiesluis Roffelaarskade 2e Peloton bij inundatiesluis in Lunterensche beek (Bruinenburgersluis); le Peloton bij inundatiesluis bij Asschatterdijk; 4e Peloton bij inundatiesluis in Barneveldsche beek (Barneveldsche sluis); 158 Bt.Lu.A. nabij Ruitenbeek (Z. van kp.48 aan de spoorweg Amersfoort-Kesteren). Voorposten: 1-7 R.I. (min een compagnie), versterkt met 7 M.C. en 7 Bt. 6 veld. Het vak was in twee compagniesvakken verdeeld. Cp. van de B.C. te Schothorst. Hoofdweerstandsstrook: III-7 R.I., versterkt met 3-1-42 R.I. en vermoedelijk versterkt met een compagnie van 1-7 R.I., zuid, verdeeld over frontlijn en stoplijn; II-7 R.I. noord, verdeeld over frontlijn en stoplijn.

NIMH | 1955 | | pagina 535