personeel, ingedeeld bij de luchtdoelartillerie, luchtdoelmitrailleurs, luchtstrijd krachten, zoeklichtafdelingen. De verlofgangers moesten onverwijld terugkeren. Bovendien gelastte de O.L.Z. op 7 Mei te 13.00: Later op de dag gelastte de O.L.Z., dat van 8 Mei 8.00 de draaihekken op de spoorbruggen moesten worden gesloten en slechts voor het doorlaten van treinen mochten worden geopend, terwijl een spoorwegman bij die hekken zou worden geplaatst voor het veilig functionneren van het spoorwegverkeer. Ten slotte werd op 7 Mei door de O.L.Z. bevolen: De C.-Lvd. gaf bevel: 29 - van een uur voor zonsondergang tot nader bevel voor alle S.B. troepen, behalve op het Zuid front van III L.K. en bij de T.B.O. op de W. IJsseloever ten N. van Zutphen: verhoogde strijd vaardigheid - slagsnoerleidingen en ontstekingsmiddelen aanbrengen aan de spoorbruggen, front oost le en 2e urgentie, slagsnoerleidingen aanbrengen aan de spoorbruggen front oost 3e urgentie (moest gereed zijn een uur vóór zonsondergang) x); - aan de overige objecten (front oost) geen spoorbruggen zijnde boomgordels en slag snoerleidingen aanbrengen, aan de bruggen over de grote rivieren en kanalen bovendien de ontstekingsmiddelen (moest gereed zijn een uur vóór zonsondergang); - het Bureau voorbereiding vernielingen moest zijn werkzaamheden tot nader bevel staken 2); - de hindernissen in de nabijheid van de grens moesten van zonsondergang tot 6.00 worden gesloten; bij de doorlaatposten moest het verkeer van tijd tot tijd na scherpe controle worden doorgelaten; - het particuliere telefoonverkeer in de grensgebieden moest van 7 Mei 22.00 tot 8 Mei 8.00 worden uitgesloten; - telexen moesten van 7 op 8 Mei doorlopend bezet blijven; - de C.-Lvd. moest bevelen geven voor vermeerdering van de strijdvaardigheid der bewakings troepen op de vliegvelden. - voorbereidende maatregelen te nemen voor het leggen van zinkschepenversperringen in de IJssel en in de Willemsvaart bij Zwolle, nabij de stuwen in de Maas bij Linne, Weerd (bij Roer mond), Belfeld, Afferden, Grave en Lith (in geval van agressie de versperringen aan te brengen) - verscherpte bewaking binnenland, met ingang van 20.00; - onderzoekingsdienst Lobith instellen; - verhoogde graad van strijdvaardigheid voor de S.B. troepen in de Peel-Raamstelling. - voor alle luchtdoelbestrijdingsmiddelen hoogste graad van strijdvaardigheid van 3.15 tot 8.00, verhoogde graad van 8.00 tot 21.30; - alle vliegvelden te verduisteren; - te rekenen op spoedige vernieling der vliegvelden, voor zover de voorbereiding daarvan niet reeds was gelast; - vliegtuigen onverwijld verspreide opstelling te doen innemen en bomuitrusting te doen aan brengen; - jachtvliegtuigen op 8 Mei van een uur vóór zonsopgang tot 9.00 gereed om op te stijgen; - bewakingstroepen vliegparken op 8 Mei van een uur vóór zonsopgang tot 9.00 hoogste graad van strijdvaardigheid, waarna de automatische wapens doorlopend in stelling en bezet moesten blijven. x) Er is niet meer na te gaan, welke spoorbruggen gerangschikt werden onder le, 2e en 3e urgentie. 2) Dit Bureau, ressorterende onder C.-Depót genietroepen te Rotterdam, was belast met de voorbereiding der vernielingen en had o.m. onder handen de modernisering van de vernielings voorbereidingen aan de bruggen over de grote rivieren.

NIMH | 1955 | | pagina 53